Przeciętny Europejczyk w ciągu dnia zużywa 200 litrów wody, Amerykanin aż 400 litrów, a mieszkaniec najuboższych terenów Afryki – tylko 5 litrów[1]. Widać różnicę, prawda? Jednak żaden z podanych przykładów nie jest wart pochwały. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, absolutne minimum do przeżycia to 20 litrów wody dziennie na osobę[2]. Mimo to analiza ONZ wskazuje, że świat zbliża się do globalnego kryzysu wodnego. Według ekspertów „do 2050 roku co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym stałym lub okresowym deficytem wody pitnej” [3]. Jak oszczędzać wodę, aby nie doprowadzić do problemów z dostępem do wody na całym świecie? Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne?

Zalety oszczędnego korzystania z wody

Woda to jeden z najważniejszych zasobów naturalnych. Zapewnia ludziom istnienie i lepszą jakość życia na Ziemi. Reguluje klimat i pełni funkcję korytarza transportowego. Oceany i morza są największym pochłaniaczem dwutlenku węgla z atmosfery, który ma toksyczne i silnie trujące właściwości. Z kolei prądy oceaniczne wpływają na ocieplanie i ochładzanie niektórych regionów świata. Dzięki temu zarówno zwierzęta, jak i ludzie mogą w nich zamieszkać.

Woda to również niezbędny zasób naturalny, z którego korzystamy codziennie. Służy nam do picia, mycia się, gotowania, sprzątania czy spłukiwania. Dorosły człowiek powinien pić do 2 litrów wody dziennie. Jeśli dojdzie do tego wysiłek fizyczny czy upał – zapotrzebowanie organizmu na wodę diametralnie wzrasta. Z kolei skrajny przypadek odwodnienia może nawet doprowadzić do śmierci.

Woda wykorzystywana jest także do produkcji odzieży. Według badań naukowców, uprawa roślin bawełny, które zostaną zebrane, aby wyprodukować jedną sztukę jeansów, pochłonie aż 8 506 litrów wody. Do tego należy dodać proces neutralizacji zanieczyszczeń, wynikających z procesu pochłaniania – 640 litrów wody i neutralizacji zanieczyszczeń niezbędnych do uszycia spodni – 220 litrów[4].

Woda jest również niezbędnym zasobem przy produkcji żywności, książek, samochodów, smartfonów i innych.

Przykład rozwiązania Edukacyjnego Parku Wodnego na osiedlu mieszkaniowym

Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne?

Wiesz, że przeciętny Polak zużywa aż 150 litrów wody dziennie? Z kolei podczas mycia zębów przy odkręconym kranie marnuje aż 15 litrów wody[5]. Zużywanie zbyt dużej ilości wody, często nieumyślnie, ma ogromne konsekwencje dla środowiska. Klimat się zmienia.

Według najświeższych prognoz naukowców z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ – PIB) średnia roczna temperatura w Polsce do końca obecnego stulecia wzrośnie o 1,3 stopni Celsjusza. To jednak dość optymistyczne założenie. W wersji RCP 8.5 eksperci zakładają, że wzrośnie aż o 3 stopni Celsjusza[6]. Jaki ma to wpływ na wodę? Naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego zbadali, że na wielu obszarach kraju wzrosną niedobory wody w glebie. Zwiększy się liczba dni upalnych, grozi nam susza. Wciąż jeszcze zastanawiasz się, dlaczego oszczędzanie wody jest ważne? W związku ze zmieniającym się klimatem, wody na świecie będzie coraz mniej. Dlatego lepiej używać jej z głową i jej nie marnować.

Jak oszczędzać wodę? Przykłady

Oszczędzaj wodę nie tylko dla ekologii, ale i dla pieniędzy. Jeśli zmienisz kilka swoich codziennych przyzwyczajeń, na pewno Twój portfel też to odczuje. Pokaż dzieciom, jak mądrze korzystać z najważniejszych zasobów naturalnych Ziemi.

Jak oszczędzać wodę w domu?

  • Zakręcaj kran podczas mycia zębów, rąk, golenia, mycia ciała i włosów.
  • Zrezygnuj z wody butelkowanej. Używaj dzbanków z filtrem i wlewaj do nich wodę z kranu.
  • Uruchamiaj tylko pełną pralkę lub zmywarkę.
  • Częściej bierz prysznic zamiast długiej kąpieli.
  • Kup baterię termostatyczną.
  • Wykorzystuj wodę ponownie, np. z deszczówki do podlewania roślin.
  • Nie pierz ręcznie pod bieżącą wodą. Korzystaj z miski i zakręcaj kran.
  • Nie rozmrażaj żywności pod bieżącą wodą, tylko w temperaturze pokojowej. Wystaw ją kilka godzin przed przygotowaniem posiłku.
  • Staraj się częściej gotować na parze.

Co jeszcze możesz zrobić, aby lepiej oszczędzać wodę? Wybierz się ze swoim dzieckiem do parku Hydrofun! Jest to edukacyjny park wodny, gdzie w ciekawy sposób Twoja pociecha może poznać zagadnienia, związane z wykorzystaniem i retencjonowaniem wody opadowej. Dowie się tam również, jaką funkcję pełnią ogrody deszczowe, pozna działanie turbiny Peltona i wodnego młyna oraz sprawdzi, jak działa śruba Archimedesa. Park wodny Hydrofun to połączenie przyjemnego z pożytecznym! Warto również zainicjować zainstalowanie takiego urządzenia w swoim mieście. Sprawdź ofertę w Ecol-Unicon.

Oszczędzanie wody w przemyśle

Poza standardowym zastosowaniem wody w przemyśle, jest ona potrzebna również do oczyszczania produktów i linii technologicznych, biorących udział w produkcji. Według danych statystycznych ONZ w 2012 roku wykorzystano w przemyśle aż 33 x 109 m3 wody ze źródeł możliwych do eksploatacji w Polsce. Jednak jak sami widzimy, klimat w Polsce się zmienia. Coraz częściej mamy do czynienia z obniżającym się poziomem wód powierzchniowych, w związku z postępującym ocieplaniem się klimatu. Niekiedy brak wody w okresie letnim przyczynia się do wyłączenia z pracy niektórych elektrowni[7].

Dlatego właśnie przemysł powinien oszczędzać wodę przy wykorzystaniu:

  • baterii przyciskowych. Po otwarciu odpływu wodnego w kranie, bateria, po upływie krótkiego czasu, automatycznie się zamyka;
  • systemu monitorowania niewłaściwego użytkowania urządzeń wodnych. Wodomierze z systemem np. LEED i BREEAM podlegają stałemu monitorowaniu;
  • konstrukcji perlatorów na wylewkach, misek ustępowych w toaletach;
  • wód opadowych i roztopowych do celów gospodarczych.

Oszczędzanie wody jest ważne dla środowiska

Woda to naturalne środowisko dla milionów gatunków roślin i zwierząt wodnych. Innymi słowy: to źródło życia. Niestety grozi nam susza. To wynik zmiany klimatu, niszczenia rzek i mokradeł oraz złej gospodarki wodnej. Według ekspertów z fundacji Word Wide Fund for Nature (WWF Polska), wodę powinno się odtwarzać we wcześniej osuszonych przez ludzi mokradeł i renaturyzować rzeki[8]. Pamiętaj, każda mądrze zaoszczędzona kropla wody ma znaczenie w skali światowej.

[1] https://galeco.pl/porady/zuzycie-wody-na-swiecie

[2] https://galeco.pl/porady/zuzycie-wody-na-swiecie

[3] https://rankomat.pl/woda/marnujemy-nawet-800-litrow-wody-tygodniowo.html

[4] https://ekoeksperymentarium.pl/ile-wody-jest-w-twoich-dzinsach/

[5] https://prostozkranu.krakow.pl/ile-wody-zuzywamy.html

[6] https://www.national-geographic.pl/artykul/klimat-w-2100-roku-jakie-zmiany-opadow-temperatury-i-bilansu-wodnego-czekaja-polske-sprawdz-co-przewiduja-eksperci

[7] https://inzynierbudownictwa.pl/7-sposobow-na-oszczedzanie-wody-w-instalacjach-wewnetrznych/

[8] https://www.wwf.pl/susza