+ POOL to innowacyjny projekt, którego początki sięgają 2010 roku. Grupa projektantów postanowiła „oddać” mieszkańcom Nowego Jorku coś co utracili prawie 80 lat temu – możliwość kąpania się w rzece Hudson. Rzeka jest bardzo zanieczyszczona, a kąpiele w niej są zakazane od 1938 roku. Linia brzegowa miasta wynosi ponad 800 km a mieszkańcy do tej pory nie mogli skorzystać z tej atrakcji. Jedyna alternatywą były publiczne baseny.

Projekt +POOL, to basen w kształcie równoramiennego krzyża osadzany na rzece. Poza funkcją rekreacyjną pełni również funkcję filtrującą dla wody, która przez niego przepływa. Ta inicjatywa jest nowatorskim podejściem do problemu zanieczyszczonych akwenów i daje realną szansę na ponowne wykorzystywanie rzek, które na dziś są niezdatne do kąpieli.

Przy tworzeniu tego konceptu współpracowano m.in. ze specjalistami od gospodarki morskiej, producentami systemów filtracyjnych oraz licznymi organizacjami powiązanymi z gospodarką wodną. Po licznych debatach i spotkaniach z władzami miasta wybrano miejsce dla pierwszego basenu – East River. Oficjalne otwarcie obiektu jest zaplanowane na przyszły rok.

Jak to działa?

Proces filtrowania można porównać do wielkiego sitka. + POOL filtruje wodę z rzeki poprzez swoje ściany, usuwając przy tym bakterie, zanieczyszczenia i zapachy, pozostawiając tylko wodę spełniającą lokalne i stanowe standardy.

Poza oczyszczaniem wody basen posiada funkcję rekreacyjną. Kształt krzyża pozwala na korzystanie z obiektu w rozmaitych celach. Każda część basenu jest dedykowana do innych aktywności.

  • Basen dla dzieci z obniżającym się poziomem dna
  • Basen do sportów wodnych z bramkami
  • Basen z torami do pływania
  • Basen rekreacyjny

Baseny ścieżką do czystej wody

Poza poprawieniem jakości życia w mieście,  +POOL ma również wspierać edukację opinii publicznej o znaczeniu czystej wody. Twórcy akcji liczą na to, że ich rozwiązanie przykuje zainteresowanie nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Już teraz otrzymują liczne zapytania z miast z całego świata.

Wyobrażacie sobie takie baseny np. na naszej Wiśle?