Na świecie woda pitna stanowi obecnie zaledwie 2,5% wszystkich wód. W wielu krajach dostęp do niej jest bardzo utrudniony. W Polsce zasoby wodne również nie należą do najbogatszych – nasz kraj jest jednym z najuboższych pod tym względem w Europie.

Zaledwie 3% wody, którą wykorzystujemy na co dzień jest przeznaczone do przygotowywania posiłków. Na dobrą sprawę większość czynności w ogóle nie wymaga stosowania wody pitnej! By mieć rzeczywisty wpływ na oszczędzanie zasobów wodnych, warto zastosować rozwiązania umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej. Może ona bez problemu zastąpić wodę pitną w wielu dziedzinach, m.in. w codziennym życiu czy przemyśle.

Przede wszystkim zmniejszamy w ten sposób zużycie naturalnych zasobów Ziemi. Wykorzystywanie deszczówki w pracach ogrodowych i do spłukiwania toalet pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę wodociągową nawet o połowę! W ten sposób nie tylko możemy obniżyć nasze wydatki – ale przede wszystkim zużycie jakże ograniczonych zasobów bezcennej wody. Woda pitna odgrywa kluczową rolę w każdej dziedzinie naszego życia. Oszczędzając ją możemy mieć realny wpływ na bilans wody w otaczającym środowisku.

W jaki sposób można wykorzystać wodę deszczową?

Wodę deszczową wykorzystywano już w starożytności! W Starożytnym Egipcie deszczówki używano do irygacji pól. Istnieją również dowody na to, że 3000 lat p.n.e. w Jordanii istniały zaawansowane systemy gromadzenia wody deszczowej.

Wodę opadową można stosować do podlewania roślinności i prac ogrodowych, mycia samochodu, czy prania (w Polsce już w latach 60. wykorzystywanie deszczówki do prania było dość popularne). Sprawdzi się także w celach komunalnych i przemysłowych, gdzie nie potrzeba wody o takiej jakości jak woda pitna. Można ją wykorzystywać np. do płukania sieci kanalizacyjnych oraz do procesów technologicznych w usługach i przemyśle. Zbierana deszczówka może być też używana przy gaszeniu pożarów. Nie można zapomnieć także o alimentacji – woda opadowa może służyć do zasilania i uzupełniania naturalnych zasobów wodnych, np. w przypadku niskiego poziomu wody w rzekach czy jeziorach.

Na świecie

Chociaż w Polsce zagospodarowanie wody opadowej (zwłaszcza w przypadku profesjonalnych systemów) wciąż dopiero się rozwija, są kraje, w których dziedzina ta jest wysoko rozwinięta. Na przykład w Belgii nowopowstałe budynki o powierzchni dachu powyżej 100m2 mają obowiązek posiadania systemu gromadzenia deszczówki. W Stanach Zjednoczonych taki obowiązek nałożono na nowe budynki w Santa Fe County (Nowy Meksyk) oraz w Tucson (Arizona). Zaś w południowej części Australii wszystkie domy mają dostęp do alternatywnych źródeł wody, w tym właśnie do wody opadowej.

W USA stale pracuje się nad tym, aby wykorzystywać wodę deszczową na szerszą skalę. W większych miastach przeprowadzono badania mające sprawdzić możliwość wykorzystywania deszczówki do spłukiwania toalet. Najlepsze ku temu warunki (m.in. ze względu na poziom opadów) istnieją w Filadelfii, Seattle, Chicago i Nowym Jorku.

Na francuskim lotnisku Roissy-Charles de Gaulle, które rocznie obsługuje ponad 60 milionów pasażerów, wybudowano zbiorniki retencyjne, które zaopatrują w wodę deszczową budynek łączący terminale. Zbierana deszczówka zaopatruje znajdujące się w nim toalety.