Odpowiednie zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi jest zadaniem niezwykle ważnym dla ludzi i środowiska. Brak odpowiedniego zagospodarowania wód deszczowych, zwłaszcza na terenach miejskich, wpływa na ograniczenie odtwarzania zasobów wodnych. Może przez to powodować powodzie i zagrożenia. Aby temu zapobiec konieczny jest przemyślany i dobrze zaprojektowany lub zmodernizowany system odwodnieniowy miasta. Zalecenia w tym zakresie są zgodne z dyrektywą europejską i wymogami nowego prawa wodnego.

 

Nowe Prawo Wodne

Nowe prawo wodne podkreśla obowiązek prawidłowego i dobrze zaplanowanego zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi, dzięki czemu preferowane jest retencjonowanie oraz maksymalne opóźnianie spływu tych wód, a także ich wykorzystanie do celów gospodarczych. Kwestia ta jest dość złożonym i wielowątkowym problemem, gdyż obecnie zarządzanie wodami opadowymi w Polsce nie prezentuje się najlepiej. Dlaczego? Przede wszystkim do tej pory nie były dokładnie określone zasady prawne związane z gospodarowaniem wodami deszczowym i sposobem finansowania. W związku z tym m.in. brakuje nowoczesnych technologii oraz odpowiednich strategii w tym zakresie. Duża ilość powierzchni nieprzepuszczalnych ogranicza naturalne wsiąkanie wody i jest źródłem obfitych strumieni wodnych w okresach coraz bardziej intensywnych opadów. Wpływa również negatywnie na zdolność retencjonowania i możliwość reakcji w sytuacjach kryzysowych. Ponadto wody te, spływając, spłukują znajdujące się na nawierzchniach rozmaite zanieczyszczenia (w tym także substancje ropopochodne), które trafiają do naturalnych odbiorników.

W związku z tym, że wymogi prawne będą coraz bardziej restrykcyjne, wzrasta zapotrzebowanie na ekonomiczne i wszechstronne rozwiązania tego problemu. Wymagany jest coraz wyższy poziom zarządzania wodami opadowymi oraz ciągły rozwój urządzeń. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie stanowią wielofunkcyjne zbiorniki retencyjne.

Jakie możliwości daje takie rozwiązanie?

Dzięki zastosowaniu wielofunkcyjnych zbiorników możliwe jest, skondensowane w jednym punkcie, retencjonowanie, podczyszczanie oraz zarządzanie wodami opadowymi. Zastosowany inteligentny system zarządzania jest powiązany ze źródłem zewnętrznych danych oraz sterowaniem funkcyjnym, co pozwala usprawnić większość działań. Zdecydowanym atutem takiego rozwiązania jest jeden połączony system monitoringu i sterowania. Prowadzi on do obniżenia opłat, zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców miast i ma też realny wpływ na poprawę stanu środowiska.

Powyższe działania są wymuszone niewystarczalnością hydrauliczną systemu, która jest barierą rozwojową miast nie posiadających odpowiedniej infrastruktury odpowiedzialnej za odprowadzanie wody deszczowej.

Zbiorniki retencyjne HYDROZONE