Zdaniem twórcy koncepcji śladu wodnego (z ang. water footprint) Ariena Y. Hoekstry problem związany z niedoborem i zanieczyszczeniem wody wiąże się ściśle z konsumpcjonizmem człowieka. Dlatego, by go dobrze zrozumieć, a następnie próbować rozwiązać, należy brać pod uwagę całość produkcji oraz wszystkie łańcuchy dostaw. A jak wygląda zużycie wody w Ecol-Unicon? Czy istnieją możliwości ograniczenia śladu wodnego w naszym przedsiębiorstwie? Przedstawiamy wyniki  raportu.

  • Świadoma odpowiedzialność
  • Zakres badań
  • Wnioski z przeprowadzonej analizy
  • Czy są realne sposoby redukcji śladu wodnego w naszym przedsiębiorstwie?
  • Co zrobiliśmy, robimy lub będziemy robić, aby ograniczyć nasz ślad wodny?

 

Świadoma odpowiedzialność

Bezpośredni ślad wodny produktów czy usług bywa czasami tak mały, że stanowi zaledwie niewielki procent faktycznego zapotrzebowania na wodę podczas ich wytwarzania. Przeciętny Polak zużywa jej dziennie około 92 litry, tymczasem proces konsumpcji towarów i usług sprawia, że dzienny ślad wodny przypadający na 1 mieszkańca naszego kraju wynosi aż 3 900 litrów. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej na temat ilości wody wykorzystywanej w procesach produkcji. Ważne są także odpowiedzialne gospodarowanie coraz mniejszymi jej zasobami oraz podejmowanie działań w celu ograniczenia śladu wodnego.

Aby wprowadzić skuteczne zmiany należy oczywiście zacząć od diagnozy obecnej sytuacji. Dlatego mając na uwadze nie tylko sukces ekonomiczny, ale także zrównoważony rozwój naszej firmy, jako pierwsi postanowiliśmy policzyć ślad wodny w poszczególnych zakładach. Mamy nadzieję, że to jeden z kroków w kierunku dyskusji na temat strategii w zakresie ograniczania zużycia zasobów wody oraz opracowywania bardziej efektywnych procesów produkcyjnych i optymalnych dla środowiska rozwiązań!

Zakres badań

Produkty betonowe to jedyny asortyment produkcji Ecol-Unicon, gdzie wykorzystywana jest  bezpośrednio woda, dlatego w naszych badaniach skupiliśmy się na wyznaczeniu śladu wodnego przedsiębiorstwa oraz przykładowego produktu betonowego.

W obliczeniach śladu wodnego brane są pod uwagę 3 jego rodzaje:

  • zielony (woda opadowa, wykorzystywana przez rośliny w produkcji rolnej),
  • niebieski (woda powierzchniowa i podziemna, która stała się częścią produktu oraz woda, która wyparowała do atmosfery w wyniku jego wytwarzania),
  • szary (woda, która jest konieczna do zneutralizowania zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji).

 

 

 

Nasze badania objęły zużycie wody w celach produkcyjnych, czyli podczas samego procesu wytwarzania betonu, wiercenia otworów oraz mycia form i narzędzi, a także jej wykorzystanie dla potrzeb komunalnych (np. mycia się pracowników). Przeanalizowaliśmy też możliwości retencyjne wraz z faktycznym wykorzystaniem zgromadzonej wody w poszczególnych zakładach.

Jakie są najważniejsze wnioski z przeprowadzonej analizy?

  1. Ze względu na brak prowadzonych upraw ślad wody zielonej jest równy 0.
  2. Sumaryczny ślad wody niebieskiej Ecol-Unicon pobieranej z sieci miejskiej oraz wód głębinowych wynosi 5750 m3 /rok, co jest odpowiednikiem 55 mieszkańców wykorzystujących codziennie 150l wody.
  3. Ślad wody szarej procesów przemysłowych ze względu na utylizację odpadów (Łódź) oraz stosowanie osadników wirowych (Ruda Śląska), które separują frakcję lżejszą od wody oraz cięższą od wody wynosi 0. Ślad wody szarej wynikający z potrzeb socjalno-bytowych pracowników wynosi w przybliżeniu ok. 63 tys. m3 wody na rok. Uwzględniając usługę oczyszczania wody przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne ten ślad maleje do ok. 6,3 tys. m3 wody.
  4. Ze względu na dużą powierzchnię utwardzoną w zakładach w Gdańsku, Rudzie Śląskiej oraz Łodzi, która wynika z charakteru działalności firmy dochodzi do zaburzenia możliwości infiltracji wody do wód podziemnych. Według naszych szacunków około 30 000 m3 rocznie wody wyparowuje i około 4 000 m3 spływa do rzek. Szacujemy, że ok 1/3 tej ilości mogłaby wniknąć do gleby.

 

Co zrobiliśmy, robimy i będziemy robić, aby lepiej zarządzać wodą w naszych zakładach produkcyjnych?

  1. W zakładzie automatyki w Radomiu nie używamy wody w procesie produkcyjnym, a jedynie niewielkie ilości do celów bytowo-administracyjnych. Plac wynajmowany wspólnie z czterema innymi firmami jest w połowie wyłożony płytą betonową, a drugą połowę stanowi teren zielony, dzięki czemu woda opadowa może swobodnie wsiąkać w grunt.
  2. W Rudzie Śląskiej jesteśmy w trakcie budowy studni retencyjnej w celu magazynowania wód opadowych. Budowany jest też obszar rozsączający, który obsadzimy roślinami wodolubnymi oraz wyposażymy w system zraszający rozprowadzający zgromadzona wodę opadową.
  3. Na terenie zakładu w Łodzi w celu zbierania popłuczyn z wiercenia przebudowaliśmy zlewnię osadnika w obszarze wiertnicy. Wykorzystujemy też beton odpadowy do produkcji bloków betonowych, tak by woda uwięziona w produkcie nie była bezpowrotnie tracona. W przyszłym roku planowana jest budowa ściany do zwiększenia skuteczności odparowania wody z osadników oraz wymiana armatury, na taką która umożliwi montaż perlatorów zmniejszających zużycie wody. Aby dodatkowo ograniczyć zużycie wody, planujemy w przyszłości wykorzystywać deszczówkę do instalacji wiertnic oraz unifikację produkcji. W celu wykorzystania wody gorszej jakości do celów produkcyjnych chcemy zbudować stację demineralizacji wody głębinowej. W planach jest też remont drogi z możliwością odprowadzenia wody opadowej do gruntu.
  4. Z kolei na terenie zakładu w Gdańsku funkcje system zbiorników retencyjnych służący do gromadzenia wody opadowej. Zwiększyliśmy też naturalną retencję terenową przez usunięcie płyt drogowych i utworzenie w tym miejscu łąki kwietnej.

 

Zbiornik retencyjny Hydrozone na Zakładzie w Gdańsku

 

Pomimo iż ślad wodny w naszym przedsiębiorstwie jest stosunkowo niewielki, świadomi odpowiedzialnego korzystania ze środowiska, stale pracujemy nad tym, by zmniejszyć zużycie i zanieczyszczenie wody. Warto bowiem pamiętać, że każde działanie, nawet z pozoru niewielkie, ma ogromne znaczenie dla ochrony jednego z najcenniejszych zasobów naturalnych, jakim jest woda!

Zachęcamy do lektury artykułów blogowych:

Ecol-Unicon – w drodze do neutralności klimatycznej