Wobec coraz poważniejszych zmian klimatu racjonalne gospodarowanie wodą staje się nie tylko potrzebą, ale po prostu koniecznością. Niezwykle ważna jest zatem edukacja oraz zwiększenie świadomości w tym obszarze. To fundament, dzięki któremu będziemy mogli w przyszłości skuteczniej ograniczać zmniejszanie się zasobów wodnych, a także przeciwdziałać skutkom powodzi oraz coraz bardziej dokuczliwym okresom suszy.

 

Jak edukować w obszarze retencji?

Świadomość ekologiczną warto rozwijać od dziecka. To nie tylko modny trend, ale także troska o przyszłość najmłodszych i świat, w jakim przyjdzie im kiedyś żyć. Edukacja w zakresie ekologii pozwoli nie tylko rozwijać wrażliwość oraz odpowiedzialność społeczną, ale przede wszystkim zrozumieć, jak wspaniała i ciekawa jest przyroda. To także okazja, by kształtować w najmłodszych ponadczasowe wartości, takie jak szacunek, empatia czy troska o innych.

My, dorośli powinniśmy dokładać wszelkich starań, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się czystym powietrzem, piękną fauną i florą, a przede wszystkim zdatną do picia wodą. To ona stanowi bowiem podstawę życia na naszej planecie.

 

Jak uczyć o ekologii?

Najlepsza jest oczywiście edukacja poprzez zabawę. Postarajmy się, aby nie był to przymus czy obowiązek, ale po prostu miło spędzony czas. Musimy też pamiętać, aby przekazywać wiedzę ekologiczną w zrozumiały, a przede wszystkim ciekawy sposób. Wycieczka do lasu, piknik na łące czy ekologiczny plac zabaw? Możliwości jest naprawdę wiele!

Edukacja ekologiczna najlepiej przebiega poprzez zabawę

 

Jak uczyć o gospodarowaniu wodą?

Na co dzień również możemy angażować dzieci w różne działania związane z ekologią i gospodarowaniem wodą. Ważne jest bowiem kształtowanie dobrych nawyków. Najmłodsi pilnie nas obserwują, a później naśladują. Jeśli sami żyjemy w zgodzie z naturą, dbamy o środowisko, segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę, prąd, jedzenie – dla naszych podopiecznych staje się to naturalne i oczywiste!

Warto też rozmawiać i zadawać pytania. Zamiast podawać dzieciom gotowe rozwiązania, możemy prosić je o wyrażenie własnej opinii lub poszukiwać wspólnie ciekawych informacji. Im bowiem dziecko starsze, tym więcej rozumie i jest ciekawe świata oraz procesów w nim zachodzących.

 

Jak edukować w obszarze retencji?

Wiedza z obszaru retencji to jeden z najważniejszych elementów właściwego gospodarowania zasobami wody. Dzięki niej stajemy się bardziej świadomi zmian i procesów, które zachodzą w gospodarce wodnej, w tym retencji na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy i powodzi oraz ochrony wodnych ekosystemów. Jak zatem uczyć o gospodarowaniu wodą? Ważne, aby łączyć przyjemne z pożytecznym!

 

Ekologiczny i edukacyjny plac zabaw?

Z roku na rok obserwujemy wzrost zainteresowania tematyką wody, powstaje też coraz więcej ciekawych rozwiązań w zakresie retencji, które mogą zainteresować dzieci w różnym wieku. W edukację z zakresu gospodarowania wodą włączają się także coraz chętniej szkoły, które organizują specjalne lekcje, pogadanki, warsztaty, zajęcia plenerowe czy konkursy.

Działania edukacyjne prowadzone są przez różne organizacje także w mediach społecznościowych, szczególnie na Facebooku, który jest wciąż niezwykle ważnym nośnikiem informacji dla najmłodszych.

Ciekawym sposobem na zgłębianie zagadnień dotyczących retencjonowania wody są również ścieżki, instalacje lub parki edukacyjne, gdzie woda jest niezbędnym elementem do przeprowadzania edukacyjnych eksperymentów oraz gier.

Na ścieżkach przewidziane są przystanki edukacyjne, na których omawiane są najważniejsze problemy ochrony wód, z kolei w edukacyjnych parkach wodnych demonstrowane są mechanizmy oraz urządzenia interaktywne, które użytkownicy mogą sami regulować, jak również samodzielnie prowadzić eksperymenty z udziałem wody.

 

Edukacyjny park wodny HYDROFUN

Przykładem proedukacyjnego i proekologicznego działania jest plac zabaw HYDROFUN. To miejsce, w którym w ciekawy sposób najmłodsi mogą nie tylko zgłębiać zagadnienia związane z retencją oraz wykorzystaniem deszczówki, ale również poznawać tajniki budowy oraz działania urządzeń hydrotechnicznych oraz podstawowe prawa fizyki. Dzieci dowiadują się, jak wygląda obieg wody w przyrodzie oraz uczą jej oszczędzania.

To świetna okazja, aby poobcować z przyrodą, a jednocześnie bezpieczne miejsce do zabawy i rekreacji. Wkomponowuje się w miejskie przestrzenie zielone, może być też niezwykle atrakcyjnym elementem nowoczesnych ekologicznych i przyjaznych osiedli oraz szkół.

Urządzenia edukacyjne zaprojektowane zostały tutaj w taki sposób, by zainteresowały dzieci z różnych grup wiekowych. Najmłodsi mogą sprawdzić, jaką funkcję pełnią ogrody deszczowe, jak działa śruba Archimedesa, pompa abisyńska, pompa grzybkowa, turbina Peltona czy koło młyńskie.

Całość uwzględnia także elementy małej architektury, jak ławki, leżaki, zadaszenia czy stojaki na rowery, dzięki którym rodzice mogą także odpocząć i miło spędzić czas obserwując swoje pociechy.

Co ważne, system wykorzystuje zretencjonowaną w zbiorniku HYDROZONE BENEFIT wodę opadową, która może być później wykorzystana zarówno do celów komunalnych, jak i podlewania roślin. Więcej o edukacyjnych parkach wodny HYDROFUN przeczytacie na stronie poświęconej produktowi.