Czy neutralizacja nieprzyjemnych zapachów w oczyszczalni ścieków, tłoczni lub pompowni może być skuteczna, a jednocześnie prosta? Tak właśnie działa oczyszczanie powietrza za pomocą filtrów antyodorowych: podwłazowych i kominkowych. Jeśli szukasz sposobu na usuwanie odoru bez dużych nakładów inwestycyjnych, to rozwiązanie dla Ciebie!

Koniec z nieprzyjemnymi zapachami! Jak działają filtry antyodorowe?

Co powoduje, że wokół pompowni, oczyszczalni i innych urządzeń wodno-kanalizacyjnych unosi się nieprzyjemny zapach? Przyczyną odorów są procesy chemiczne, w wyniku których do powietrza dostaje się przede wszystkim siarkowodór, ale także tiosiarczany czy merkaptany. W ściekach wytwarzają się również substancje bezwonne, lecz o toksycznym działaniu.

Elementem wspólnym dla wszystkich tych substancji, zarówno tych powodujących nieprzyjemne zapachy jak siarkowodór, tiosiarczany czy merkaptany, jak i tych toksycznych lecz bezwonnych, jest to, że węgiel aktywny jest zdolny do ich adsorpcji.Co łączy je ze sobą? To podatność na działanie aktywnego węgla. Filtry z tego materiału są w stanie skutecznie wychwytywać cząsteczki substancji toksycznych i odorowych z powietrza, a następnie unieruchamiać je w swoim wnętrzu.

Te właściwości węgla aktywnego wykorzystujemy w filtrach antyodorowych: podwłazowych i kominkowych. Sposób działania tych urządzeń jest bardzo prosty. Filtry umieszcza się tak, by powietrze wydostające się z urządzeń wodno-kanalizacyjnych w naturalny sposób mogło się przez nie przedostawać.

Pod wpływem grawitacji trafia ono do wsadu z impregnowanym węglem aktywnym – tam jest oczyszczane ze szkodliwych substancji i może być wypuszczone na zewnątrz.

Filtry antyodorowe to urządzenia, które zalicza się do neutralizatorów pasywnych. Oznacza to, że przepływ powietrza odbywa się w nich wyłącznie dzięki działaniu grawitacji. Filtry podwłazowe i kominkowe nie są wyposażone w żadne mechanizmy wymuszające przepływ powietrza.

Neutralizatory pasywne, dzięki swojej prostej konstrukcji, zapewniają skuteczną neutralizację odorów bez konieczności wykorzystania dodatkowego wspomagania, takiego jak wentylatory. Ich prostota przekłada się na rzadsze awarie oraz brak konieczności podłączania do zasilania, co może skutkować niższymi kosztami eksploatacyjnymi w porównaniu z neutralizatorami aktywnymi, które oferujemy jako bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, zapewniające wyższą wydajność w bardziej wymagających środowiskach.

Czy neutralizatory pasywne, działające bez dodatkowego wspomagania, są w stanie skutecznie oczyszczać powietrze z odorów? Brak wentylatora może być w tym przypadku nie przeszkodą, ale zaletą – filtry antyodorowe mają prostą budowę i rzadko ulegają awariom. Nie wymagają również podłączania do zasilania. Dzięki temu koszty eksploatacyjne są w ich przypadku mniejsze w porównaniu z neutralizatorami aktywnymi.

Zapytaj o produkt

Gdzie montować? Zastosowanie filtrów antyodorowych podwłazowych i kominkowych

Filtry kominkowe i podwłazowe działają w taki sam sposób. Różnią się jednak budową i sposobem montażu.

Filtry podwłazowe mają konstrukcję, która umożliwia montowanie ich pod włazami studzienek kanalizacyjnych. W ofercie Ecol-Unicon znajdziesz neutralizatory pasujące do najpopularniejszych rozmiarów włazów: o średnicy 600 i 800 mm.

Zastosowanie filtrów antyodorowych kominkowych jest znacznie szersze. Można je wykorzystać do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów w:

  • pompowniach;
  • tłoczniach;
  • oczyszczalniach ścieków;
  • szambach;
  • studniach rozprężnych;
  • systemach rozsączających.

Sprawdź ofertę usług ecol-serwis

Niezawodne, skuteczne, łatwe w montażu i obsłudze – poznaj zalety filtrów antyodorowych

Na oczyszczaniu powietrza z odorów korzystają nie tylko ludzie, lecz także środowisko. Jakie są najważniejsze zalety neutralizatorów pasywnych?

Skuteczność działania

To właśnie o skuteczności warto wspomnieć na początku. Przecież właścicielom i zarządcom oczyszczalni ścieków czy obiektów przemysłowych przede wszystkim zależy na usuwaniu jak największej ilości związków odorowych z powietrza.

Węgiel aktywny ma potwierdzoną efektywność w kwestii neutralizacji lotnych związków siarki. W przypadku filtrów antyodorowych Ecol-Unicon takim potwierdzeniem są wyniki badań Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.

Łatwy montaż

Neutralizatory kominkowe i podwłazowe nie wymagają podłączenia do zasilania ani do innych mediów. Dzięki temu nie generują dodatkowych kosztów.

Brak dodatkowej pracy związanej z obsługą i czyszczeniem

Filtry antyodorowe działają bezobsługowo, nie wymagają także częstej konserwacji. Jedyne, o czym należy pamiętać, to regularna wymiana wkładu z węglem aktywnym – tylko sprawny filtr zapewni skuteczną eliminację nieprzyjemnych zapachów.

Odporność na czynniki zewnętrzne

Filtry podwłazowe i kominkowe Ecol-Unicon są wykonane z PEHD (polietylenu o zwiększonej gęstości) – materiału niewrażliwego na kontakt z agresywnymi substancjami, zmiany temperatury czy wilgoć. Dzięki temu nie ulegają korozji czy uszkodzeniom mechanicznym.

Neutralizatory podwłazowe i kominkowe zainstalujesz bez wysiłku. Od razu zaczniesz odczuwać korzyści płynące z ich pracy. Wykorzystaj je i popraw jakość powietrza w swoim otoczeniu!