Gazy, które pochodzą z  sieci kanalizacyjnej mogą być zagrożeniem dla  zdrowia i środowiska naturalnego. Ich głównym składnikiem jest siarkowodór – nieprzyjemnie pachnący związek chemiczny, który ma degenerujący wpływ na komórki nerwowe i utrudnia transport tlenu w organizmie. Obecny w środowisku odpowiedzialny jest m.in. za kwaśne deszcze i obniżenie PH gleby. Rozwiązaniem problemu zagrożenia ze strony siarkowodoru jest stosowanie neutralizatorów, które nie tylko skuteczne ograniczają uciążliwości odorowe, ale i poprawiają warunki pracy.

  • Co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z sieci kanalizacyjnej?
  • Na czym polega różnica między neutralizatorami aktywnymi a pasywnymi? 
  • Jakie są zalety stosowania neutralizatorów aktywnych i gdzie się je stosuje?
  • Zalety i charakterystyka filtrów antyodorowych pasywnych
  • Jak skutecznie radzić sobie z neutralizacją odorów i substancji toksycznych – pobierz darmowy przewodnik

 

Co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z sieci kanalizacyjnej? 

Nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych lub pompowni bywa uciążliwy, szczególne latem. Powodów  może być kilka, np.:

  • Brak regularnego czyszczenia i serwisowania urządzeń instalacji kanalizacyjnej.
    Niestety zdarza się czasami, że urządzenia są zaniedbane eksploatacyjnie i dawno „nie widziały” wozu asenizacyjnego.
  • Złogi osadów ściekowych, które powstały w wyniku małych prędkości przepływów ścieków. Zdarza się to szczególnie na obszarach niskozurbanizowanych, gdzie projektowane sieci mają przewymiarowane średnice rur w stosunku do realnej wielkości przepływu ścieków sanitarnych.
  • Brak wystarczającej wentylacji sieci kanalizacyjnych.
    Często zdarza się, szczególnie na terenach wiejskich, że sieci kanalizacji sanitarnej nie są dostatecznie wentylowane.

 

Na czym polega różnica między neutralizatorami aktywnymi a pasywnymi? 

Wyróżniamy neutralizatory aktywne i pasywne, które różnią się przede wszystkim sposobem przepływu powietrza. W neutralizatorach aktywnych jest on wymuszany przez wentylator, natomiast w urządzeniach pasywnych odbywa się on na zasadzie grawitacji.

Kolejną  różnicą między neutralizatorami aktywnymi a pasywnymi jest konieczność podłączenia tych pierwszych do zasilania. Neutralizatory pasywne nie wymagają podłączenia do mediów. Warto pochylić się nad takimi informacjami jak objętość gazowa wentylowanego pomieszczenia lub urządzenia, stężenie zanieczyszczeń oraz lokalizację.

Neutralizator aktywny usuwa związki złowonne poprzez przepuszczanie ich  przez złoże węgla aktywnego. Neutralizator aktywny ENA  wyposażony jest w złoże węgla aktywnego, impregnowanego. W asortymencie Ecol-Unicon znajdziemy również neutralizatory pasywne tj. filtry antyodorowe kominkowe, ale również filtry antyodorowe ENPeco. Wyróżnia się on bardzo wysoką skutecznością w usuwaniu odorów oraz związków toksycznych. Dzięki zastosowaniu systemu EUcleanON®, urządzenie jest bezobsługowe, nie ogranicza przepływu powietrza i nie wymaga czyszczenia. Urządzenie jest również odporne na zmiany temperatury, korozję i czynniki chemiczne. Ponadto, wyróżnia się niewrażliwością na dobowe wahania ilości ścieków – co czyni je wyjątkiem na rynku.

Który filtr antyodorowy

Neutralizator ENA-400 dla zakładu WEKO Polska

 

Neutralizatory aktywne i ich zastosowanie

Neutralizatory aktywne stosujemy w pompowniach, studiach rozprężnych, oczyszczalniach ścieków, zakładach przetwórstwa żywności, kompostowniach, sortowniach odpadów, separatorach tłuszczu, studzienkach kanalizacyjnych czy zbiornikach bezodpływowych.

Urządzenia tego typu wykonane są z materiałów o bardzo dużej odporności na długotrwały kontakt z agresywnymi substancjami występującymi w instalacjach kanalizacyjnych.

Urządzenia te umożliwiają skuteczne oczyszczanie powietrza, pochodzącego zarówno z obiektów gospodarki komunalnej, przemysłowej lub rolniczej, jak i indywidualnych źródeł. Składają się z korpusu, zazwyczaj wykonanego z PEHD, odpornego na wszelkie warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV, wentylatora oraz rozdzielnicy zasilająco-sterującej. Wkład wypełniony jest złożem neutralizującym z systemem aktywnego wymuszenia przepływu powietrza. Jego zaletą jest możliwość rozbudowy w większe układy neutralizacji odorów. Minusem tego rozwiązanie jest konieczność instalacji zasilania.

Który filtr antyodorowy

Neutralizator aktywny jest urządzeniem złożonym z wielu elementów

 

Zalety i charakterystyka filtrów antyodorowych pasywnych

Filtry antyodorowe pasywne w całości wykonane są z PEHD i standardowo wyposażone we wkłady filtracyjne z impregnowanego węgla aktywnego. Powietrze w nich przepływa grawitacyjnie w wyniku różnicy ciśnień, bez potrzeby zasilania.

Które filtry antyodorowe wybrać? Pasywne neutralizatory dostępne są w dwóch wersjach: podwłazowych i kominkowych.

  • Filtry antyodorowe podwłazowe montowane są przy użyciu podpórek lub uchwytów ze stali nierdzewnej bezpośrednio w studniach, tuż pod włazem. Zaletą neutralizatorów pasywnych  jest przede wszystkim możliwość samodzielnej wymiany wkładu, bez potrzeby zakupu nowego urządzenia, co znacznie obniża koszty eksploatacji. Urządzenie posiada wygodne rączki, które umożliwiają wygodny transport oraz montaż neutralizatora w studni.
  • Filtry antyodorowe kominkowe są wyposażone w płytę montażową umożliwiającą instalację za pomocą kotew. Szczelność kominka zapewnia zastosowanie masy poliuretanowej pod płytą.

 

filtr antyodorowy pasywny

Jak skutecznie radzić sobie z eliminacją nieprzyjemnych zapachów?

Odpowiedź na pytanie, jakie są skuteczne sposoby neutralizacji, znajdziesz w darmowym przewodniku, z którego dowiesz się:

  • Czym są odory oraz co jest ich źródłem?
  • Jaki jest kluczowy czynnik procesu, od którego rozpoczyna się eliminację odorów?
  • Jakie są dostępne technologie neutralizacji odoru (oraz miejsce ich zastosowania)?
  • Jak skutecznie eliminować odory i substancje toksyczne (wonne i bezwonne)?
  • Który filtr antyodorowy wybrać – zależnie od miejsca i zastosowania?

 

Ebook- neutralizacja odorów

Co znajduje się w ofercie Ecol-Shop?

Rozwiązania oferowane przez firmę Ecol-Unicon skutecznie eliminują powstające substancje toksyczne i zapachy złowonne. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możliwe stało się zaprojektowanie urządzeń eliminujących niepożądane działania niebezpiecznych substancji chemicznych  w 95% przy wykorzystaniu zjawiska chemisorpcji, czyli zastosowaniu węgla aktywowanego impregnowanego zasadowo. Produkty te zostały stworzone we współpracy z najlepszymi specjalistami z naszego działu badań i rozwoju a ich skuteczność została potwierdzona przez Wydział Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przez Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk.

W asortymencie firmy Ecol-Unicon dostępne są Filtry antyodorowe aktywne i pasywne. W przypadku wątpliwości w trakcie doboru, warto zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą nam dobrać odpowiednie urządzenie oraz jego parametry.

 

eliminacja odorów