Nowoczesne systemy informatyczne nie tylko ułatwiają, optymalizują, ale także widocznie przyspieszają wszystkie procesy. Nic zatem dziwnego, że szybko przejmują kolejne obszary funkcjonowania przedsiębiorstw. Postępująca digitalizacja nie omija także branży wodno-kanalizacyjnej. Coraz bardziej rozbudowane systemy oraz wyzwania związane ze zmianami klimatu wymagają bowiem wsparcia nowych technologii. Czas na inteligentny monitoring eksploatacji urządzeń wod-kan!

  • Monitoring wodno-kanalizacyjny – realny fakt i potrzeba chwili
  • Jakie korzyści przynosi monitoring eksploatacji urządzeń wod-kan?
  • Monitoring do zbiorników retencyjnych i nie tylko, czyli BUMERANG SMART
  • Nowość w ofercie Ecol-Unicon – monitoring do separatorów SMARTSEP
  • BUMERANG SMART i optymalizacja pracy dziewięciu pompowni w Rybniku 

 

Monitoring wod-kan – realny fakt i potrzeba chwili!

Wszyscy wiemy, że woda jest podstawą życia na ziemi, mimo to wciąż nie doceniamy i nie szanujemy jej zasobów. Wiele lat zaniedbań, a może po prostu brak wyobraźni sprawił, że przed przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi staje coraz więcej trudnych wyzwań. I chodzi tu nie tylko o zapewnienie dostępu do wody czy spełnienie wymagań w zakresie oczyszczania i odprowadzania ścieków, ale przede wszystkim racjonalnej i odpowiedzialnej gospodarki wodnej!

W ostatnich latach coraz częściej i z większą siłą dotykają nas gwałtowne zdarzenia wywołane zmianami klimatu. W ich efekcie powstają poważne przeciążenia, przestoje, a także kosztowne oraz niebezpieczne awarie urządzeń sieci wodno-kanalizacyjnych. Z drugiej strony nieprzepuszczalne powierzchnie zabetonowanych miast i wsi poważnie ograniczają możliwości absorpcji deszczówki podczas burz oraz nawalnych deszczy, a tym samym nasilają katastrofalne w skutkach powodzie i podtopienia.

Niedobory czystej wody wymagają od nas coraz skuteczniejszych rozwiązań w zakresie retencjonowania wody deszczowej oraz ponownego je wykorzystania. W każdym z tych obszarów zachodzą skomplikowane procesy, które dzięki monitoringowi sieci wodociągowych możemy w znaczny sposób usprawnić i w pełni kontrolować. Monitoring kanalizacji pozwala także poprawić stan funkcjonowania urządzeń oraz całego systemu, co przekłada się bezpośrednio jakość i bezpieczeństwo naszego życia. Stanowi podstawę nowoczesnych rozwiązań w zakresie ochrony wód, ale też jeden z ważniejszych elementów usprawnień oraz modernizacji już istniejących sieci.

Jakie korzyści przynosi monitoring wod-kan w eksploatacji urządzeń?

Nowoczesne rozwiązania informatyczne automatyzują większość czynności oraz stanowią istotne wsparcie w bieżącym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Pomagają nie tylko w zarządzaniu ekonomicznym firmy, ale także w bieżącej kontroli i zarządzaniu infrastrukturą techniczną. Dzięki nim możemy też elastycznie, adekwatnie do sytuacji, a przede wszystkim błyskawicznie reagować na konkretne zdarzenia i optymalizować wszystkie procesy.

Największe zalety optymalnego stosowania rozwiązań informatycznych w systemach wodno-kanalizacyjnych to:

  • kontrola lokalnych obiektów nie musi być wykonywana już tak często,
  • w przypadku awarii czas reakcji służb techniczny jest krótszy,
  • niezbędne procesy mogą być wykonywalne zdalnie,
  • serwisy i ewentualne naprawy można lepiej zaplanować,
  • bezpieczeństwo ekologiczne wzrasta,
  • wzrost bezpieczeństwa przeciwpowodziowego,
  • retencja utracona zostaje zmniejszona,
  • zgromadzona woda może być lepiej wykorzystana.

 

 

Monitoring do zbiorników retencyjnych i nie tylko, czyli BUMERANG SMART

Prawidłowe i efektywne zarządzanie oraz kontrola procesów technologicznych możliwe są tylko wtedy, gdy mamy pełen dostęp do wiarygodnych informacji w czasie rzeczywistym. BUMERANG SMART to innowacyjne oprogramowanie, które służy do stałego monitoringu pracy urządzeń i obiektów w różnego typu systemach wodno-kanalizacyjnych. Na obiektach instalujemy urządzenia pomiarowe, takie jak liczniki czy sondy oraz przepływomierze i urządzenia wykonawcze w postaci pompowni, zasuw lub zastawek. Dzięki nim zyskujesz możliwość zdalnego sterowania elementami infrastruktury, a w przypadku wystąpienia niepożądanych zdarzeń, system generuje odpowiednie alarmy. Wszystko to umożliwia natychmiastową reakcję i automatyczne uruchomienie niezbędnych procesów.

Oprócz tego możesz pobierać dane z serwisów pogodowych oraz lokalnych deszczomierzy, a dzięki nim skuteczniej zarządzać obiektami i wodą deszczową.

Oprogramowanie dostarczamy w komplecie wraz z urządzeniami produkcji Ecol-Unicon takimi, jak zbiorniki retencyjne HYDROZONE, tłocznie ścieków, pompownie czy oczyszczalnie BIOFIT, ale może również współpracować z obiektami sieci wodno-kanalizacyjnych innych producentów.

Smartsep

Nowość w ofercie Ecol-Unicon – monitoring wod-kan do separatorów SMARTSEP

Dotychczas stosowane przez nas rozwiązanie w postaci alarmów substancji ropopochodnych lub tłuszczu działały w oparciu o zainstalowane na urządzeniach czujniki i sygnalizatory, które informowały jedynie o przekroczeniach ustalonego poziomu przepełnienia, warstwy substancji ropopochodnych, oleju czy osadu. Istniała też opcja zainstalowania sygnalizatora oraz czujnika detekcji gazów, który informował o wysokim stężeniu gazów niebezpiecznych, takich jak metan czy siarkowodór.

Postanowiliśmy jednak pójść o krok dalej, czego efektem jest najnowsze rozwiązanie – SMARTSEP. Oprócz kontroli stanu separatora pozwala ono na dużo łatwiejszy dostęp do pełnej archiwizacji zebranych danych oraz planowanie ewentualnych napraw czy przeglądów. Dostęp do aplikacji możesz uzyskać w dowolnym momencie lub miejscu przy użyciu telefonu komórkowego, tabletu lub komputera.

System składa się z czterech funkcjonalnych modułów. Dwa pierwsze, czyli moduł zdarzeń oraz moduł generowania alarmów rejestrują bieżącą pracę separatorów oraz przesyłają powiadomienia w postaci SMS czy e-mail. Moduł pogodowy pozwala na odczytywanie aktualnych prognoz pogody dla każdego monitorowanego obiektu. Ostatni to moduł serwisowy, który pozwala na tworzenie harmonogramu prac serwisowych, gromadzenie danych oraz szybki wgląd w historię zdarzeń.

Co ważne, nasze najnowsze rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo danych i nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Dzięki wygodnemu dostępowi do nowych funkcjonalności systemu możesz na bieżąco aktualizować oraz konfigurować niezbędne alarmy i powiadomienia. Narzędzie pozwoli Ci też na prowadzenie książki serwisowej obiektów. Została ona wyposażona mechanizm przypominania o konieczności przeprowadzenia niezbędnych prac oraz ułatwia sporządzanie długoterminowych planów rozwoju działalności eksploatacyjnej.

 

BUMERANG SMART i optymalizacja pracy dziewięciu pompowni w Rybniku

Jednym z przykładów udanego wdrożenia systemu BUMERANG SMART jest realizacja dla dziewięciu pompowni wód deszczowych w Rybniku. Narzędzie wspiera oraz kontroluje pracę urządzeń pompowych, których instalacja okazała się konieczna podczas budowy nowej drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna.

Nasze rozwiązanie umożliwiło eksploatatorom bieżącą kontrolę aktualnego stanu pompowni oraz sterowanie urządzeniami, ale także pozwala analizować dane odczytywane ze wszystkich urządzeń z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie i z dowolnego urządzenia połączonego z Internetem.

Wdrożony system pozwolił nie tylko na minimalizację kosztów wynikających z konieczności dokonywania bieżących przeglądów pompowni, ale znacząco poprawił bezpieczeństwo funkcjonowania oraz optymalizację pracy całej infrastruktury.

Więcej udanych wdrożeń znajdziecie na naszych stronach: https://ecol-unicon.com/nasze-realizacje/realizacje/

 

Więcej artykułów o podobnej tematyce na blogu:

Zarządzanie siecią wod-kan BUMERANG SMART, czyli jak w dzisiejszych czasach zdalnie i bezpiecznie zarządzać infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną

Jak zastosować BUMERANG SMART? Inteligentne zarządzanie deszczówką w akcji!

Inteligentny Rzeszów – jak system BUMERANG SMART wspiera zarządzanie retencją?