Budowa zbiornika retencyjnego na deszczówkę oznacza dla Ciebie jako dewelopera dodatkowe koszty? Warto na tę kwestię spojrzeć inaczej. Pokażemy Ci, że proekologiczne rozwiązania, takie jak gromadzenie wody opadowej, mogą być źródłem oszczędności, a nawet wsparciem w procesach sprzedażowych!

Kiedy deweloperzy są zobowiązani do budowy zbiorników retencyjnych na osiedlach?

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się podstawowej kwestii: czy jako deweloper budujący osiedla mieszkaniowe masz obowiązek utworzenia na swojej działce zbiornika retencyjnego na deszczówkę?

Nie ma przepisów, które jednoznacznie nakazywałyby budowę takiego zbiornika. Ustawodawca znalazł jednak inny sposób, by zachęcać właścicieli działek do gromadzenia wody opadowej. To wprowadzony w 2018 roku podatek od deszczu. Pod tą nazwą kryje się opłata za zmniejszenie naturalnej retencji poprzez zabudowanie terenu.

Warto wiedzieć, że od 2022 r. przepisy związane z tymi opłatami są znacznie bardziej restrykcyjne. Obowiązek odprowadzania podatku od deszczu obowiązuje w przypadku posiadania działki już o 600 m2 (wcześniej było to 3500 m2), z której powierzchnia biologicznie czynna została wyłączona w 50% (wcześniej w 70%). Do ograniczenia retencji przyczynia się budowa nie tylko bloków mieszkalnych, ale także garaży, budynków gospodarczych, parkingów czy chodników.

retencjonowanie deszczówki

Budowa zbiorników retencyjnych i inne ekologiczne rozwiązania na osiedlach – to się opłaca!

Dzięki utworzeniu zbiornika retencyjnego na osiedlu można bezpośrednio zredukować koszty – najpierw ponoszone przez dewelopera, a następnie przez członków wspólnoty mieszkaniowej. Chodzi o wspomniany wcześniej podatek od deszczu. Jeśli na terenie działki wysokość retencji będzie przekraczała 10% rocznego odpływu, stawka podatku będzie znacznie mniejsza niż podstawowa. W przeliczeniu na 1 m2 terenu wyniesie jedynie 45 groszy zamiast standardowych 1,50 zł.

Innym, mniej oczywistym sposobem na wygenerowanie oszczędności, jest wykorzystanie zbiornika retencyjnego jako źródła wody użytkowej. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdy betonowy zbiornik jest wyposażony w urządzenia podczyszczające (jak zbiornik retencyjny Hydrozone BENEFIT). Separatory i osadniki pozwalają pozbyć się z wody opadowej olejów ropopochodnych i drobnych zanieczyszczeń. Tak oczyszczoną deszczówkę możesz wykorzystać do podlewania terenów zielonych, mycia części wspólnych w budynkach czy chodników. Mieszkańcy osiedla (kosztami podlewania i mycia najczęściej obciąża się członków wspólnoty) oszczędzają na takim rozwiązaniu podwójnie – nie muszą płacić za wodę dostarczaną przez wodociągi ani za odprowadzanie ścieków.

Zbiorniki retencyjne hydrozone

Zbiornik retencyjny na osiedlu – korzyści nie tylko dla środowiska

Na budowie zbiorników retencyjnych w sposób naturalny zyskuje przyroda. Gromadzenie wody opadowej zapobiega wysuszaniu gruntu, a także ułatwia retencję wody do głębszych warstw gleby na terenach pokrytych asfaltem czy betonem.

Korzyści ze zbiornika retencyjnego na Twoim osiedlu odczują jednak nie tylko rośliny. Jeśli kierujesz swoją ofertę do świadomych, zwracających uwagę na kwestie ekologiczne klientów, w Twoich folderach reklamowych i na stronie internetowej koniecznie powinna pojawić się informacja o wyposażeniu osiedla w betonowy zbiornik retencyjny!

Dlaczego? Mieszkańcy miast coraz częściej zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą coraz bardziej intensywne zabudowywanie osiedli mieszkaniowych i ograniczanie retencji wody opadowej. Pokazując im, że jesteś deweloperem świadomym tych kwestii i znającym skuteczne rozwiązanie problemu, pozycjonujesz się jako marka bliska klientom i dbająca o ich potrzeby.

W jaki sposób możesz przedstawić wykorzystanie zbiornika retencyjnego na osiedlu jako atut?

  • Dzięki możliwości ponownego wykorzystania deszczówki mieszkańcy będą ponosić niższe koszty eksploatacyjne;
  • odpowiedni poziom nawodnienia gruntu zapewni przyjazny mikroklimat w miejscu zamieszkania;
  • stały dostęp do wody opadowej ułatwi dbanie o tereny zielone na osiedlu – nie tylko trawników czy klombów, ale także np. zielonych dachów czy ogrodów wertykalnych;
  • odprowadzanie deszczówki zapobiegnie zalewaniu piwnic czy garaży w razie ulewnych deszczów.

 

funkcje zbiorników retencyjnych

 

Jaki zbiornik retencyjny na deszczówkę wybrać? Poznaj rozwiązanie dla deweloperów – Hydrozone BENEFIT

Chcesz oszczędzać i zwiększać szanse na sprzedaż dzięki budowie zbiornika retencyjnego? Pora zapoznać się z rozwiązaniem stworzonym z myślą o deweloperach budujących osiedla mieszkaniowe na gęsto zabudowanych terenach miejskich.

To betonowy zbiornik retencyjny Hydrozone BENEFIT. Dlaczego to właśnie on doskonale sprawdzi się w przypadku Twojej inwestycji? Najważniejsze zalety zbiornika retencyjnego to:

  • kompaktowa budowa – dzięki temu nadaje się również na niewielkie osiedla;
  • możliwość zabudowy przestrzeni nad zbiornikiem – możesz wykorzystać to miejsce na parking, chodnik lub teren rekreacyjny;
  • hydrofitowy system oczyszczania wody opadowej – dzięki temu nadaje się ona do ponownego wykorzystania;
  • możliwość podłączenia systemu Bumerang SMART, który pozwoli Ci na monitorowanie pracy zbiornika i poinformuje o ewentualnej awarii czy konieczności wykonania przeglądu.

 

Chcesz poznać ofertę dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci szczegółowo możliwości budowy zbiornika retencyjnego na deszczówkę!

Zapytaj o produkt

Artykuły o podobnej tematyce:

Jak zwiększyć atrakcyjność osiedla? Czas na edukacyjne parki wodne!

W jakim celu powstają zbiorniki retencyjne?