Przydomowe instalacje, zdolne do zatrzymywania wód opadowych i roztopowych są coraz popularniejszym rozwiązaniem na naszych działkach i w ogródkach. Zapewniają nie tylko stały dostęp do darmowej wody, którą możemy wykorzystać wedle własnych potrzeb, ale są również ekologicznym i przyjaznym środowisku rozwiązaniem. Co więcej, od lipca 2020 roku będą to inicjatywy dofinansowane przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Przydomowa retencja – oszczędności i ekologia w jednym

Czy podlewając ogródek zawsze musimy korzystać z wody pozyskiwanej z systemu wodociągowego? Czy rozwiązanie to nie wydaje nam się niepotrzebnym, zbędnym kosztem, który ponosimy bez większej refleksji? Mamy przecież dostęp do cennego i w pełni darmowego zasobu, jakim jest woda deszczowa – która znakomicie sprawdzi się właśnie do takich zastosowań, jak podlewanie ogródka czy mycie samochodu. Co więcej, poddana odpowiedniej filtracji może posłużyć nam także jako woda szara.

Właśnie dlatego przydomowe zbiorniki retencyjne zyskują na popularności w bardzo szybkim tempie. „Zatrzymana” w zbiorniku deszczówka może być wykorzystana jako rezerwa w obliczu suchych i gorących okresów w roku, znakomicie spisze się także w trakcie nasilonych opadów, retencjonując nadmiar wody. To zatem rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i proekologiczne – szczególnie w obliczu nasilających się zmian klimatu i coraz większych problemów z dostępem do wody.

Przydomowe zbiorniki retencyjne to także rozwiązanie gwarantujące oszczędność wody. Przyjmijmy, że średnioroczne opady wody deszczowej wynoszą około 600 mm/m2, a koszt 1m3 wody to 5 zł. Jeśli w zbiorniku przydomowym możemy zgromadzić 60% wody opadowej, to roczne oszczędności wyniosą ok. 540 zł.

 

Niepozorna deszczówka może przynieść wiele korzyści, także finansowych

 

Dotacja od Ministerstwa Klimatu

We wsparcie retencji przydomowej zaangażowało się także Ministerstwo Klimatu. W ramach programu „Moja Woda” ustawodawca przeznaczy do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje, które sprzyjają zatrzymywaniu wody opadowej i roztopowej. Pozwoli to sfinansować około 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji, co zdaniem Ministerstwa zapewni zatrzymanie 1 mln m3 wody rocznie.

Wnioski związane z dotacją na retencję przydomową będą przyjmowane od początku lipca 2020 roku. Administrowaniem operacją i rozdysponowaniem pieniędzmi zajmą się wojewódzkie fundusze środowiska i gospodarki wodnej. Wsparcie finansowe obejmie nie tylko zakup zbiornika (o którym więcej poniżej), ale także montaż i uruchomienie instalacji. Program „Moja Woda” będzie realizowany w latach 2020-2024, a łączna ilość środków, które zostaną przeznaczone na jego funkcjonowanie wyniesie 100 mln zł. Warto zatem skorzystać z możliwości dofinansowania rozwiązania, które z jednej strony będzie przyjazne środowisku, a z drugiej, zapewni nam dodatkowe oszczędności, związane z bieżącym wykorzystywaniem wód opadowych.

 

Dzięki oferowanym dotacjom budowa przydomowych zbiorników okazuje się bardziej przystępna

 

Jak kupić zbiornik przydomowy?

Zakup przydomowego zbiornika retencyjnego nie musi być skomplikowaną, wymagającą specjalistycznej wiedzy operacją. W ramach Ecol-Unicon nie tylko wskażemy właściwy zbiornik, dopasowany do potrzeb konkretnej działki, ale również udzielimy wszelkich informacji związanych z jego montażem i eksploatacją. Służymy także profesjonalną wyceną zbiornika.

W ofercie Ecol-Unicon znajdziecie przydomowe zbiorniki retencyjne o pojemności od 3 000 l do powyżej 10 000l. Każdy z nich jest wykonany z materiałów o wysokiej klasie wodoszczelności (≥W8) i mrozoodporności. Posiadają także atest NIZP-PZH o nr HK/W/0501/01/2017, który zaświadcza o ich jakości i trwałości.

Zbiorniki są montowane podziemnie, dlatego żaden z nich nie będzie zajmował przestrzeni np. naszego ogródka. Układ, na którym są oparte zbiera wyłącznie czystą wodę, odfiltrowując części stałe, takie jak liście czy gałęzie. Dzięki temu uzyskamy gotowy do wykorzystania zasób, który posłuży nam do podlewania ogródka, mycia samochodu czy uzupełnienia wody w fontannie. Więcej informacji o zbiornikach znajdziecie na stronach Ecol-Shop.