Jednym z największych problemów z jakimi zmaga się nasza cywilizacja są ograniczone zasoby surowców niezbędnych do życia. W zeszłym roku ponad 2 mld osób na świecie miało ograniczony dostęp do najważniejszego z nich – wody pitnej, a obecna tendencja sugeruje, iż w przyszłości to zapotrzebowanie będzie tylko i wyłącznie wzrastać.

Izraelska firma WaterGen od kilku lat pracowała nad rozwiązaniem tego problemu i opracowało technologię która ma szansę zrewolucjonizować dostęp do wody pitnej na świecie. Oferowane przez nich rozwiązanie wykorzystuje wilgoć w powietrzu, w celu wytworzenia czystej i świeżej wody pitnej.

Technologia opracowana przez Watergen wykorzystuje szereg filtrów do oczyszczania powietrza. Po zassaniu powietrza i schłodzeniu w celu wydobycia jego wilgoci, wodę, która się tworzy, poddaje się obróbce i przekształceniu w czystą wodę pitną. Technologia wykorzystuje plastikowy wymiennik ciepła zamiast aluminiowego, co pomaga obniżyć koszty. Generatory wody atmosferycznej umożliwiają produkcję 4 litrów wody pitnej przy użyciu 1 kilowatta energii.

Wykorzystywanie technologii generowania wody z atmosfery jest ważnym krokiem w walce z postępującym wzrostem zapotrzebowania na ten zasób. Technologia, która wykorzystuje atmosferę jest nadzieją na dostarczanie wody pitnej ludziom na całym świecie – od najbardziej odległych społeczności wiejskich, przez małe miasteczka, aż po duże aglomeracje.