Jak unikać miejscowych podtopień? Co robić, aby mądrze wykorzystywać opady w miastach? Czym jest inteligentna retencja? I wreszcie, na czym polega zarządzanie deszczówką w mieście? Przygotowaliśmy dla Was zestaw odpowiedzi na powyższe pytania! Przeczytajcie kilka inspiracji i skorzystajcie z wybranych w swoich miastach – z korzyścią i dla siebie, i mieszkańców. 

 

Zarządzanie deszczówką w mieście – inspiracje dla samorządów

Dobre praktyki zarządzania deszczówką to coś, czego każde miasto może się, po prostu, nauczyć. Zarówno w Polsce, jak i na świecie znajdziemy całe mnóstwo inspiracji. Warto je poznać i wybrane wdrożyć w swojej przestrzeni miejskiej.

Jak miasta zarządzają deszczówką? Wybraliśmy kilka inspiracji, z których można skorzystać lub potraktować je jako punkt wyjścia do kreatywnego rozwiązania w konkretnej przestrzeni miejskiej.

 

Technologia w retencji wody w mieście Gdańsk

Deszczówka to ważny zasób, który warto odzyskiwać i dobrze wykorzystywać. Jednym z narzędzi wpływających pozytywnie na zarządzanie deszczówką w mieście są zbiorniki retencyjne stosowane do retencjonowania wód opadowych i roztopowych, a także do zapobiegania powodziom i podtopieniom.

Przykład takiego zbiornika to HYDROZONE – zbiornik retencyjny, który reprezentuje innowacyjne podejście do mądrego zarządzania deszczówką w mieście. Dostępny jest w trzech wariantach  – od podstawowych funkcji retencyjnych po bardziej zaawansowane.

Choć tego rodzaju zbiorniki zwykle umieszczane są pod ziemią, w Gdańsku możemy zobaczyć zbiornik HYDROZONE na powierzchni. Poza tym, że doskonale spełnia swoją funkcję, wygląda nietuzinkowo! Jest kolorowy, a na jego pokrywie widać zielony dach, który spełnia dodatkową funkcję retencyjną. Okazuje się, że technologia w retencji wody w mieście może zawierać w sobie artystyczny sznyt i być ozdobą przestrzeni miejskiej. Zobaczcie sami:

 

Amerykańska strategia na zarządzanie deszczówką w mieście

Rola samorządów a zarządzanie deszczówką w mieście? Władze miasta mają bezdyskusyjny wpływ na ekologiczne i dobre dla przestrzeni zurbanizowanych rozwiązania! To między innymi od ich pomysłowości, umiejętności korzystania z funduszy unijnych i budżetów miast, zależy to, czy opady w miastach spowodują podtopienia i powodzie, czy też zostaną mądrze wykorzystane.

Dobre praktyki zarządzania deszczówką możemy czerpać choćby od władz miasta Hoboken w USA. Ich strategia brzmi: Wytrzymaj. Opóźnij. Retencjonuj. Wypuść. Pomaga ona w budowaniu odpowiedniej infrastruktury, która stanowi opór dla nadmiaru wody i opóźnia ewentualne uderzenia fali powodziowej. Miasto dba o retencję wody i wypuszczanie jej w kontrolowany sposób do ekosystemu.

 

Inteligentna retencja – system BUMERANG SMART w Rzeszowie

Rzeszów jest natomiast kolejnym polskim miastem, dla którego podejście do zarządzania deszczówką w mieście może być powodem do dumy. Na osiedlu Budziwój powstał system inteligentnie sterowanej retencji zbiornikowej. Jego celem jest zwiększenie objętości zatrzymywanej wody opadowej w zbiornikach retencyjnych i kolektorach z retencją rurową.

Zbiorniki retencyjne w Rzeszowie zostały wyposażone w urządzenia monitorujące poziomy oraz jakość wody, a także zastawki z napędami elektrycznymi sterujące pracą kolektorów deszczowych. Urządzenia współpracują z nowoczesnym systemem BUMERANG SMART, który odpowiada za autonomiczne sterowanie całą infrastrukturą kanalizacji deszczowej.

Dzięki niemu możliwa jest inteligentna retencja, a zarządzanie deszczówką w mieście staje się łatwiejsze i częściowo zautomatyzowane. To sprawia, że opady w miastach mogą być efektywnie rozdysponowywane. Brawa dla Rzeszowa!

 

Deszczowe ogrody i zielone dachy w San Francisco i Dąbrowie Górniczej

Woda deszczowa w miastach jest ważnym zasobem, ale może też stać się poważnym utrudnieniem. Tak było w San Francisco, dlatego miasto szukało sposobów na to, do czego wykorzystać deszczówkę i jak zrobić to dobrze.

Początkowo woda spływała po betonowych nawierzchniach i chodnikach, obciążając miejską kanalizację, a jej nadmiar ściekał do zatoki, co wiązało się z karami finansowymi. Dlatego część chodników została przekształcona na przyuliczne ogrody, które zbierały wodę opadową i zmniejszyły obciążenie sieci kanalizacyjnej.

Na uwagę zasługuje też pomysł na zarządzanie deszczówką w mieście, który zrealizowała Dąbrowa Górnicza. Miasto stworzyło projekt, w ramach którego mieszkańcy dostawali pieniądze za zbieranie deszczówki oraz zagospodarowywanie wód opadowych. Ludzie, którzy chcieli zamienić zwykły dach na zielony, wykonać w glebie ogród deszczowy czy podziemny zbiornik retencyjny, otrzymali dotację z budżetu miasta. Pomysł zachęcał i wspierał finansowo tych, którzy postanowili mieć realny wpływ na opady w mieście i zamieszkiwany przez siebie fragment świata.

Deszczówka z przydomowych zbiorników może przydać się na przykład do podlewania roślin

 

Zarządzanie deszczówką w mieście – róbmy to inteligentnie!

Okazuje się, że woda deszczowa w miastach może stać się jednocześnie ważnym zasobem i sporym utrudnieniem. Opady w miastach warto zatem potraktować poważnie i zdecydować, do czego wykorzystać deszczówkę. Zielone ściany, przystanki czy ogrody deszczowe to zarówno mądre sposoby na zarządzanie deszczówką w mieście, jak i formy ozdoby dla przestrzeni miejskich.

Mamy nadzieję, że dobre praktyki zarządzania deszczówką, które już dziś są stosowane w wielu miejscach w Polsce i na świecie, będą dla Was inspiracją do mądrych i kreatywnych zmian w Waszych zurbanizowanych przestrzeniach. Trzymamy kciuki za innowacyjne rozwiązania. Niech technologia w retencji wody okaże się dla Was nieocenionym wsparciem!