Do najważniejszych funkcji zbiornika retencyjnego zalicza się: magazynowanie wody dla ludności i przemysłu, zabezpieczenie przed powodziami,  irygację pól, wykorzystanie jako źródło energii (hydroenergetyka) oraz funkcje rekreacyjne.

Tą ostatnią właściwość przybliżymy bliżej, gdyż stanowi ona ciekawe rozwiązanie łączące przyjemne z pożytecznym. W Polsce można spotkać wiele zbiorników retencyjnych, które spełniają rolę atrakcji turystycznych. Wykorzystywane są zarówno latem, jak i zimą, uprzyjemniając mieszkańcom okolicznych miast codzienny relaks. Poniżej najciekawsze, wg nas, przykłady.

Zbiornik retencyjny w Sopocie ( przy ul. Okrzei)

Ten zbiornik to niebywała gratka dla miłośników niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Zbiornik został bowiem tak zaprojektowany, że gdy nie ma w nim wody, dołem płynie urokliwy strumień otoczony malowniczą zielenią. Wokół obiektu znajdują się miejsca do siedzenia i odpoczynku, a także piękna fontanna jednoszynowa tzw. stół Leonarda. Zbiornik w razie ulewnego deszczu może zostać wypełniony częściowo lub całkowicie wodą deszczową. Jest w stanie pomieścić 1 325 m sześciennych wody, co znaczne zwiększa bezpieczeństwo tej części Sopotu.

Zbiornik retencyjny „Kielpinek” w Karczemkach koło Gdańska Wrzeszcza

Zbiornik powstał na rzece Strzyża. Niedawno miała miejsce jego modernizacja oraz pogłębienie. Dzięki podjętym działaniom, obiekt zyskał nową, rekreacyjną twarz, na którą złożył się plac zabaw, zewnętrzna siłownia oraz ławeczki wokół akwenu. Zbiornik został także otoczony deptakiem, przystosowanym zarówno dla spacerowiczów, biegaczy, jak i rowerzystów. Ponadto mieszkańcy okolicy mogą skorzystać z wypożyczalni kajaków, a przestronne tereny zielone wokół obiektu stwarzają idealne warunki na grilla czy rodzinny piknik.

„Balaton” w Bydgoszczy

Jest to nieco starszy obiekt, ale swoją urodą dorównuje poprzednikom. Mianem „Balaton” określa się zarówno sam sztuczny akwen (który powstał jako obiekt zbiornik poeksploatacyjny po cegielni), jak i znajdujący się wokół niego park. Jest to jedno z ulubionych przez mieszkańców Bydgoszczy miejsc, gdzie można odpocząć i poobcować z przyrodą. Zbiornik „Balaton” otoczony jest ścieżką spacerową, a w jego obszarze znajduje się przystań wodna, szkółka żeglarska oraz plac zabaw. W sezonie letnim całość upiększa malownicza, podświetlana fontanna.

Jezioro Maltańskie w Poznaniu

Malta, bo tak zwą potocznie ten obiekt poznaniacy, to obowiązkowy gwóźdź programu każdego zwiedzania miasta. Stanowi ona bowiem centrum turystyczno-rekreacyjne Poznania. Prócz samego zbiornika, który liczy aż 67,5 ha powierzchni, znajdziemy tu liczne możliwości aktywnego spędzania czasu. Wokół akwenu ciągnie się ścieżka biegowo-spacerowo-rowerowa długości ponad 5 km. Ponadto przy Jeziorze Maltańskim funkcjonuje kolejka parkowa Maltanka, która zawiezie nas do znajdującego się nieopodal zoo. Osoby spragnione wrażeń mogą skorzystać także z całorocznego stoku narciarskiego, letniego toru saneczkowego czy parku linowego. Całość oferty rekreacyjnej Malty zwieńczają liczne punkty gastronomiczne, place zabaw oraz znajdujące się nad jeziorem centrum handlowe i Termy Maltańskie. Ten atrakcyjny zbiornik retencyjny został także wyposażony w podświetlaną fontannę, która pięknie prezentuje się po zmierzchu.