Zmiany klimatu niosą za sobą wiele poważnych problemów. Najbardziej widoczne z nich to nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie, burze i fale upałów. Mogą mieć one poważny wpływ na infrastrukturę miejską, w tym systemy wodno-kanalizacyjne, a w efekcie – utrudniać życie mieszkańców. Zbiorniki retencyjne pełnią kluczową rolę w okresie niezwykle dynamicznych zmian klimatu. Z jednej strony są w stanie gromadzić wodę, którą można później wykorzystywać w czasie suszy, z drugiej zaś zapobiegają powodziom w sytuacji zwiększonych opadów. 

  • Dlaczego warto stosować retencję? 
  • Regulacje prawne
  • Prawo sprzyja rolniczym inwestycjom w retencję 
  • Sposoby wykorzystania wody deszczowej
  • Zbiorniki retencyjne – rodzaje
  • Warto zastosować zbiorniki retencyjne Hydrozone

 

Dlaczego warto stosować retencję?

Dzięki instalacji zbiorników retencyjnych takich jak HYDROZONE Benefit nie tylko bezpiecznie odprowadzimy nadmiar wody, dzięki czemu unikniemy powodzi i podtopień, lecz również możemy wykorzystać zgromadzoną wodę do różnych celów. To jednak nie są jedyne korzyści z instalacji tego typu systemów. Pozwalają one przede wszystkim na racjonalniejsze gospodarowanie zasobami wody pitnej, dzięki czemu znacznie ograniczamy koszty związane z jej wykorzystaniem. Innymi zaletami są: ograniczenie zanieczyszczeń wód powierzchniowych, zmniejszenie przeciążania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy poprawa bioróżnorodności oraz walorów przyrodniczo-krajobrazowych w miastach i gminach.

 

Regulacje prawne

W świetle treści przepisu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, zbiorniki zaliczone zostały do budowli, tj. do obiektów budowlanych. Do urządzeń wodnych, których wykonanie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, zalicza się: urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy. sztuczne zbiorniki usytuowane na wodach płynących oraz obiekty związane z tymi zbiornikami.

Od 1 stycznia 2018 r. weszły w życie zapisy Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. zwane Nowym Prawem Wodnym. Wprowadzają one m.in. opłaty stałe i zmienne za usługi wodne, jak np. odprowadzanie ścieków, wód opadowych i roztopowych czy zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na obiektach o powierzchni powyżej 3500 m2. Jest to niezwykle ważne m.in. dla budownictwa deweloperskiego, które stara się uatrakcyjniać swoje oferty sprzedażowe i konkurować ceną. Budowa zbiornika retencyjnego na osiedlu mieszkaniowym to rozwiązanie, które zapewni m.in. oszczędność kosztów wspólnocie mieszkaniowej, gdyż zmagazynowana i podczyszczona miękka woda deszczowa idealnie nadaje się do nawadniania stref zieleni, podlewania trawników.

Jeśli planujesz budowę zbiorników retencyjnych powinna być ona zgodna z obowiązującymi przepisami i regulacjami dotyczącymi ochrony wody i środowiska naturalnego. Każdy projekt musi przejść procedurę uzyskania odpowiedniego pozwolenia na budowę od lokalnych organów administracji publicznej. Wielkość i objętość retencyjna zbiornika musi spełniać określone wymagania techniczne, aby zapewnić bezpieczeństwo np. w sytuacjach powodzi czy skuteczne wykorzystywanie zgromadzonej wody w czasie suszy.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego zbiornika retencyjnego, skorzystaj z naszego kalkulatora Water Folder! 

Prawo sprzyja rolniczym inwestycjom w retencję 

Przepisy prawa sprzyjają rolniczym inwestycjom w zakresie zagospodarowania wód opadowych.

Obowiązujące od roku 2022 uproszczone przepisy pozwalają na przebudowę systemów melioracyjnych bez pozwolenia wodnoprawnego. Istnieje również możliwość wykonania stawów retencyjnych do 5000 m2 powierzchni oraz 3 m głębokości jedynie na zgłoszenie. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 2020/741 z 25 maja 2020 r. ponowne wykorzystanie wody pochodzącej z uprzednio oczyszczonych ścieków w rolnictwie nie jest zabronione a dozwolone.

Projekt procedowano, aby określić minimalne standardy jakości odzyskiwanej wody w krajach członkowskich UE. Celem projektu jest zapewnienie wystarczającej ilości wody do nawadniania pól, w szczególności podczas fal upałów i poważnych susz.

Nowe regulacje wpisują się w model gospodarki o obiegu zamkniętym. Ma ona pomóc dostosować się do konsekwencji zmian klimatycznych. Regulacje te będą obowiązywać od 26 czerwca 2023 r. Zdaniem ekspertów wejście rozporządzenia w życie może zwiększyć wykorzystanie wody ze ścieków z obecnego ok. 1 mld mrocznie nawet do 6,6 mld mw roku 2025.

retencja wody

Zbierana woda deszczowa świetnie sprawdza się do podlewania

Sposoby wykorzystania wody deszczowej

ROZWIĄZANIA DLA MIAST I GMIN

Sposobów na wykorzystanie deszczówki w mieście jest wiele. Możemy nią podlewać np. miejskie tereny zielone, takie jak parki, skwery, miejskie ogrody, obiekty sportowe, trawniki czy klomby. Miękka woda deszczowa będzie dużo zdrowsza dla roślin niż ta chlorowana z wodociągu. Idealnie nadaje się też do wykorzystania we wszelkiego typu sanitariatach oraz w celach przeciwpożarowych. HYDROZONE Benefit w mieście zwiększa bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców.

OBIEKTY PRZEMYSŁOWE

Wykorzystywanie wody deszczowej na potrzeby eksploatacji obiektu to przede wszystkim duże oszczędności finansowe dla ich właścicieli. Zbiornik na deszczówkę skutecznie pomaga w optymalizacji rosnących kosztów wody. Magazynowana woda pozwala nie tylko na obniżenie zużycia wody pochodzącej z instalacji wodociągowej, ale rozwiązuje problem opłat za odprowadzanie wód opadowych. Co ważne, dzięki konstrukcji umożliwiającej montaż w terenach najezdnych, zbiorniki nie zabierają cennej przestrzeni. Gromadzoną w wodę wykorzystuje się m.in. do nawadniania terenów zielonych, mycia ulic, parkingów.

BUDOWNICTWO DEWELOPERSKIE

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwią przyszłym mieszkańcom ograniczenie kosztów użytkowania nieruchomości, atrakcyjność inwestycji może znacznie wzrosnąć. Woda deszczowa nie tylko zasila fontanny, wodne place zabaw czy tereny zielone, ale może posłużyć również do stworzenia atrakcyjnego terenu zielonego, będącego strefą spokoju i relaksu. Co istotne, zastosowanie rozwiązania HYDROZONE skutecznie zapobiegnie wszelkiego typu podtopieniom budynków, zwłaszcza piwnic czy garaży.

 

Zbiorniki retencyjne – rodzaje

HYDROZONE BASIC – w celu zapobiegania podtopieniom i powodziom

Pierwszy rodzaj HYDROZONE – Basic to zbiorniki realizujące najbardziej podstawowe założenia tego typu rozwiązań. Służą zatem do retencjonowania wód i zapobiegania podtopieniom oraz powodziom. Ich modułowa konstrukcja pozwala nie tylko na łatwe dostosowanie np. do kształtu działki, ale także znacząco upraszcza montaż i bieżącą obsługę. Są ponadto budowane z prefabrykowanych, trwałych żelbetowych zbiorników DZB, charakteryzujących się dużą wytrzymałością na obciążenia dynamiczne.

Przykładem zastosowania HYDROZONE Basic jest inwestycja Ecol-Unicon na terenie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Zamontowany zbiornik HYDROZONE Basic 8000 NST został zamontowany pod powierzchnią ziemi, upewniając inwestora o bezpieczeństwie wodnym.

zbiornik retencyjny hydrozone

Budowa zbiornika retencyjnego Hydrozone na terenie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie

 

HYDROZONE Clean – z funkcją podczyszczania wód opadowych i roztopowych

Drugi rodzaj zbiorników HYDROZONE – Clean, poza funkcjami znanymi z HYDROZONE Basic umożliwia ponadto podczyszczanie wód opadowych i roztopowych przed ich odprowadzeniem do środowiska. Uwzględnienie kilku funkcji w ramach jednego zbiornika sprawia, że sprawdzi się on szczególnie w ciasnej zabudowie miejskiej.

HYDROZONE Clean to także świetne rozwiązanie dla parkingów i budynków użyteczności publicznej. Konstrukcja zbiornika tego typu umożliwia montaż w terenie najezdnym, dlatego często montowane są w ciągach ulicznych, autostradach, drogach szybkiego ruchu. Sprawdź nasze realizacje.

HYDROZONE Benefit – do celów specjalnych

Ostatni z rodzajów HYDROZONE – Benefit to zbiorniki dedykowane do podczyszczania i wykorzystania wody do nawadniania terenów zielonych, a także mycia ulic, płukania kanałów i akcji przeciwpożarowych. Są to także zbiorniki retencyjne z podczyszczalnią hydrofitową, która pozwala wykorzystać zgromadzoną wodę do celów komunalnych. Innymi słowy, poza funkcjami znanymi z wersji Basic i Clean, HYDROZONE Benefit zawiera w sobie możliwości, które pozwalają dostosować zbiornik do bardzo konkretnych potrzeb. Dzięki możliwości wykorzystania zgromadzonej wody są to także rozwiązania charakteryzujące się szczególnie wysoką ekologicznością.

zbiorniki retencyjne

Na występujący na terenie Międzywodzia problem licznych podtopień wybrano zbiornik retencyjny HYDROZONE BENEFIT, który zapewnia magazynowanie wody pochodzącej z systemów deszczowych.

 

Zbiornik Benefit montowany pod ziemią umożliwia zagospodarowanie terenu nad zbiornikiem według potrzeb, np. na cele nawadniania, rekreacji czy cele użytkowe. Poprawia to bioróżnorodność na terenie miast i uczestniczy w tworzeniu korytarzy ekologicznych – sprawdź naszą realizację

HYDROZONE Benefit został wykorzystany m.in. w dużym mieście w centralnej Polsce, które borykało się z nawracającym problemem podtopień terenu w czasie ulewnych deszczy. Stosowane na tym obszarze zbiorniki nie posiadały ponadto funkcji podczyszczania wód opadowych, co uniemożliwiało ich łatwego ponownego wykorzystania.

 

Warto zastosować HYDROZONE!

Dobór zbiornika retencyjnego do Twoich potrzeb może być trudnym zadaniem. W celu ustalenia optymalnego rozwiązania skorzystaj z kalkulatora doboru bądź skontaktuj się ze specjalistami.

Wszystkie zbiorniki HYDROZONE zostały przeanalizowane pod kątem ich wpływu na środowisko, człowieka i otoczenie. Jak wskazali eksperci ECOSQUAD, rozwiązania te spełniają wszelkie wymogi „proekologiczności”, co oznacza, że ich umieszczenie w projekcie przyczynia się do uzyskania punktów w procesie ekologicznej certyfikacji budynków. Zbiorniki retencyjne pozwalają także ograniczyć opłaty za retencję utraconą, co gwarantuje Prawo Wodne.

HYDROZONE to zatem rozwiązanie nie tylko funkcjonalne i bezpieczne, ale także przyjazne środowisku. To niezwykle cenne połączenie cech w ramach produktu – szczególnie w obliczu nawarstwiających się problemów klimatycznych. Efektywność HYDROZONE sprzyja także inwestycjom realizowanym w trakcie kryzysu gospodarczego. W chwili, w której coraz częściej musimy uzasadniać każdą wydawaną złotówkę, urządzenia zapewniające z jednej strony bezpieczeństwo, a z drugiej, oszczędność i ograniczenie opłat są niewątpliwie szczególnie pożądane przez inwestorów.

 

dowiedz się więcej o zbiornikach retencyjnych