Gromadzenie wód opadowych to w sytuacji zmieniającego się klimatu nie tylko ekologiczny obowiązek, ale także oszczędność. Dzięki wykorzystaniu tzw. deszczówki możemy nie tylko uniknąć opłat za jej usuwanie do kanalizacji, ale także zmniejszyć zużycie wody kranowej. Rynek oferuje coraz więcej innowacyjnych rozwiązań związanych z retencją wód opadowych. Jak zatem zaprojektować zbiornik retencyjny lub zmodernizować dotychczasowy?

 

Deszczówka to oprócz oszczędności oraz dbałości o środowisko, dobre właściwości samej wody. Jest miękka i kwaśna, ponieważ nie zawiera chloru, magnezu czy wapnia. Tym samym świetnie nadaje się do prania, spłukiwania toalet czy podlewania terenów zielonych. Wielu właścicieli działek zbiera ją do beczek lub większych pojemników zakopanych w ziemi, by wykorzystać później w okresach suszy.

Dobrze, by rozwiązanie nie było tymczasowe, ale służyło nam przez lata. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zmodernizować naszego zbiornika retencyjnego. Warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania, dzięki nim bowiem możemy zmniejszyć zużycie wody wodociągowej nawet o blisko połowę!

 

Jaki zbiornik retencyjny wybrać?

W ofercie producentów można znaleźć rozwiązania o różnym zastosowaniu, które możemy ustawić przy domu, zakopać na terenie działki czy umieścić w piwnicy. Duże znaczenie w modernizacji zbiornika retencyjnego ma planowany sposób zagospodarowania wody opadowej oraz zasada jego pracy.

 

Jednym ze sposobów zamontowania zbiornika retencyjnego jest wkopanie go w ziemię

 

Zbiorniki retencyjne naziemne

Zbiorniki retencyjne naziemne mają zazwyczaj objętość od około 100 do 350 litrów. Zwykle ustawiane są przy domu w pobliżu rynny zbierającej wodę z dachu. Są lekkie, a więc łatwo je przetransportować i ustawić w wybranym przez nas miejscu. Ważne, by były wykonane z materiału, który jest odporny na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Dzięki czemu w zgromadzonej wodzie ograniczymy rozwój flory mikrobiologicznej.

Modernizując taki zbiornik retencyjny, warto pomyśleć o wyposażeniu go w kran ogrodowy, dzięki któremu wygodnie będziemy pobierać wodę. Dobrym rozwiązaniem jest też dodatkowy odpływ, który pozwoli na opróżnienie zbiornika, np. zimą, tak, byśmy mogli go wyczyścić. Umożliwi on też ustawienie zbiornika retencyjnego w innym miejscu lub w razie potrzeby jego rozbudowę poprzez np. połączenie z kolejnym.

 

Zbiorniki retencyjne podziemne

Zbiorniki retencyjne zakopane pod ziemią muszą mieć odpowiednią wytrzymałość, aby nawet wtedy, gdy nie są napełnione wodą, nie zostały uszkodzone przez napierający grunt czy niekorzystne warunki gruntowo-wodne. Są one zwykle dużo pojemniejsze, pozwalają zatem gromadzić, a potem wykorzystywać zdecydowanie większe ilości wody deszczowej. Z powodzeniem mogą służyć do zasilania instalacji nawadniającej lub instalacji domowej.

Modernizując zbiornik retencyjny podziemny, musimy pamiętać o odpowiednim filtrze do wody lub systemie podczyszczania, który będzie eliminował zanieczyszczenia. Niezbędna jest też pompa lub układ pompowy, który umożliwi pobieranie wody zgromadzonej w zbiorniku i zapewni odpowiednie ciśnienie.

Zbiornik na deszczówkę warto też zaopatrzyć w regulator przepływu. Dzięki niemu w przypadku bardzo intensywnych opadów woda deszczowa trafi do systemu rozsączającego lub kanalizacji deszczowej. Modernizując naszą inwestycję rozważmy również wyposażenie jej w system monitorowania, który ułatwi nam kontrolę nad zretencjonowaną wodą.

 

Dobrym pomysłem jest montowanie zbiorników retencyjnych w pobliżu rynien

 

Innowacyjne rozwiązanie HYDROZONE dla wody deszczowej

Innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie wykorzystania wody deszczowejzbiorniki retencyjne HYDROZONE. Tym, co wyróżnia je z dostępnych na rynku alternatywnych rozwiązań, jest ich modułowa budowa. Sprawia ona, że istnieje możliwość dowolnego skonfigurowania czy modernizacji zbiornika i dobrania wyposażenia do potrzeb użytkownika obiektu. Dostępne opcje konfiguracji elementów wyposażenia obejmują zarówno retencjonowanie wody opadowej oraz jej podczyszczanie, jak i późniejsze jej wykorzystanie.

To idealne rozwiązanie dla terenów mocno zurbanizowanych, ponieważ zbiorniki retencyjne HYDROZONE dzięki zwartej, modułowej budowie, świetnie sprawdzają się w ścisłej zabudowie miejskiej. Podziemna konstrukcja pozwala też na efektywne wykorzystanie przestrzeni w terenach najezdnych. Zmagazynowana i podczyszczona woda deszczowa idealnie nadaje się do mycia ulic, parkingów, nawadniania terenów zielonych lub do spłukiwania toalet. Może być też rozsączona do gruntu.

Integralnym elementem HYDROZONE jest system zarządzania Bumerang Smart, który pozwala zdalnie monitorować zbiornik i sterować aspektami związanymi z gromadzeniem wody.