Edukacyjne parki wodne to nowoczesne rozwiązania w zakresie organizacji przestrzeni miejskiej, w których dzieci i młodzież mogą poznawać zagadnienia z zakresu retencji. Dzięki takim miejscom najmłodsi zapoznają się także z budową oraz działaniem urządzeń hydrotechnicznych – w angażujący sposób.

 

Atrakcyjność i proedukacyjny charakter parków wodnych sprawiają, że coraz częściej sięgają po nie także prywatni inwestorzy projektujący nowoczesne osiedla mieszkaniowe. Czy edukacyjne parki to zatem kolejny trend w świecie deweloperów?

 

Ekologiczna postawa od najmłodszych lat!

Skutki oddziaływania człowieka na środowisko będą miały niewątpliwy wpływ na życie przyszłych pokoleń, dlatego niezwykle istotne jest kształtowanie proekologicznej postawy już u najmłodszych. Ważne, aby wychować odpowiedzialnych i świadomych ludzi odnoszących się z szacunkiem do przyrody oraz jej zasobów.

Tymczasem rezerwy wody w Polsce są niepokojąco niskie – na 1 mieszkańca przypada około 1600 m3 wody rocznie, czyli trzy razy mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Na ten stan wpływa wiele czynników, jak choćby postępujące utwardzanie powierzchni zwiększające spływ wody opadowej. Sytuacji nie poprawia także coraz większe zużycie wody oraz przedłużające się okresy suszy będące wynikiem coraz poważniejszych zmian klimatycznych.

Edukacyjny park wodny to zatem łatwy i angażujący sposób na pokazanie najmłodszym, jak istotne jest dbanie o otaczający nas świat. Co więcej, dzieci uwielbiają wodę, a zastosowane w parku urządzenia stanowią dodatkowe urozmaicenie dla maluchów.

 

Najważniejsze zalety rozwiązań retencyjnych na osiedlu

Rozwiązania w zakresie retencji oraz zagospodarowania deszczówki są obecnie koniecznością, dlatego też miasta i gminy od kilku lat przygotowują projekty ułatwiające oraz promujące tego typu inwestycje. Także realizacje deweloperskie coraz częściej wymagają uzgodnień na temat miejscowej retencji już na etapie projektowania inwestycji.

Coraz bardziej popularne są opracowania oraz poradniki dla deweloperów w zakresie adaptacji do zmian klimatu oraz tego, jak stworzyć osiedle przyjazne mieszkańcom. To nie tylko źródło wiedzy i inspiracja dla wykonawców, ale również promocja nowej jakości budownictwa opartego na rozwiązaniach ekologicznych.

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za rozwiązaniami w zakresie gromadzenia i wykorzystania wody opadowej na osiedlach jest oczywiście oszczędność. Woda deszczowa może bowiem być z powodzeniem wykorzystywana zarówno w celach komunalnych, jak i przeciwpowodziowych czy do zasilania terenów zielonych, dzięki czemu znacznie ograniczymy zużycie kosztownej wody z wodociągu.

 

Woda deszczowa może być wykorzystywana między innymi do podlewania roślin

 

 

Dodatkowo wielofunkcyjna zielono-niebieska infrastruktura daje możliwość kreowania niezwykłych przestrzeni rekreacyjnych, które będą nie tylko cenne przyrodniczo, ale także podniosą wartość osiedla.

Dzięki systemowi wewnątrzosiedlowej retencji możemy też skuteczniej gospodarować nadmiarem wód opadowych z przelewów awaryjnych, które w wyniku coraz gwałtowniejszych zjawisk, jak powodzie czy podtopienia stanowią poważną bolączkę wielu miejskich osiedli.

 

Jak zwiększyć atrakcyjność osiedla?

Nowoczesne osiedla powinny być niskoemisyjne, wodooszczędne, a także przyjazne dla ludzi, roślin i zwierząt. Rozwiązania w tym zakresie powinny stanowić podstawę podejmowania wspólnych inicjatyw, zarówno przez władze miast, jak i prywatnych deweloperów.

Szare i nieciekawe blokowiska przeszły już do historii. Coraz częściej oceniając osiedla, zwracamy uwagę na ciekawe wizualnie fragmenty zieleni oraz przestrzenie wspólne, gdzie ogólna estetyka powinna być połączona z ich funkcjonalnością. Przemyślany układ oraz elementy małej architektury muszą stwarzać mieszkańcom możliwości odpoczynku oraz rekreacji.

 

Edukacyjny park wodny HYDROFUN na osiedlu

Jak zatem stworzyć atrakcyjne i ekologiczne osiedle? Jednym z ciekawszych pomysłów może być edukacyjny park wodny HYDROFUN. To z jednej strony niezwykły plac zabaw, a z drugiej, miejsce relaksu pośród zieleni oraz szumu wody, gdzie oprócz rozrywki zaszczepimy w naszych pociechach odpowiedzialność za środowisko.

Najmłodsi mają tutaj szansę sprawdzić m.in., jaką funkcję pełnią ogrody deszczowe, jak działa turbina Peltona, śruba Archimedesa, wodny płyn czy zapora wodna. Co ważne, urządzenia i zabawki edukacyjne zostały zaprojektowane tak, aby były interesujące dla dzieci w różnym wieku.

 

 

Jak działa edukacyjny park wodny?

Edukacyjny park wodny jest zasilany deszczówką ze zbiornika HYDROZONE BENEFIT, a odpowiednio skonfigurowane elementy wyposażenia zaspokajają podstawowe potrzeby podczyszczania, retencjonowania oraz wykorzystania wód opadowych i roztopowych.

Obieg wody możliwy jest dzięki sieci kanałów zlokalizowanych na powierzchni i łączących poszczególne urządzenia, a także zbiorników retencyjnych. Dodatkowo kanały zaopatruje woda pochodząca z pompy grzybkowej oraz pompy abisyńskiej.

Integralnym elementem parku HYDROFUN jest system zarządzania i monitoringu BUMERANG SMART, który umożliwia pełną kontrolę oraz bezpieczeństwo pracy urządzeń.

Jeśli zatem jesteście zainteresowani budową edukacyjnego parku wodnego na swoim osiedlu, zajrzyjcie na stronę hydrofun.pl. Służymy także odpowiedzią na wszelkie wątpliwości i poradami w zakresie znalezienia właściwej lokalizacji obiektu!

Sprawdź ofertę usług ecol-serwis