Co ma wspólnego zadawanie pytań Chatowi GPT z usprawnianiem działania sieci wodno-kanalizacyjnych? To, że do obu zadań wykorzystuje się sztuczną inteligencję. W pierwszym przypadku można ją jednak traktować głównie jako ciekawostkę, w drugim – AI w branży wodno-kanalizacyjnej może realnie usprawnić procesy i zapobiegać awariom. A w Ecol-Unicon mamy rozwiązania, które są gotowe do wdrożenia już teraz!

 

Czym jest, a czym nie jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja na pewno jest… najgorętszym tematem dyskusji w ostatnich miesiącach. Prace nad jej rozwojem znacząco przyspieszyły i już teraz wpływają na takie branże jak marketing, przemysł, edukacja, transport czy dziedziny kreatywne. Ta popularność może powodować jednak nieco zamieszania. Choć niemal każdy potrafi już wymienić kilka przykładów, to wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, jak działają te narzędzia.

Czym – w dużym skrócie – jest sztuczna inteligencja? To rozwiązania zdolne do wykonywania zadań, które normalnie wymagałyby wykorzystania inteligencji ludzkiej. Dzieje się tak dzięki uczeniu maszynowemu oraz mechanizmom przetwarzania języka naturalnego czy rozpoznawania wzorców. Narzędzia AI otrzymują do swojej dyspozycji ogromne ilości danych, a następnie są poddawane treningowi, który ma na celu wypracowanie gotowych schematów.

A teraz odpowiedź na drugą część pytania. Sztuczna inteligencja zdecydowanie nie jest tylko tym, za co uważa ją większość osób. Popularne narzędzia do generowania tekstu czy grafik to jedynie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o możliwości AI.

Choć możliwości sztucznej inteligencji mogą imponować, to warto pamiętać, że nie ma ona nic wspólnego ze świadomością, umiejętnością podejmowania decyzji i emocjami. AI zbiera i dostarcza użytkownikom wartościowych danych, ale to człowiek odpowiada za to, co z nimi zrobi.

 

Zalety stosowania AI w sieciach wodno-kanalizacyjnych

W procesach przemysłowych gromadzi się bardzo duże ilości wartościowych danych. I to właśnie jest doskonałym punktem wyjścia do tego, by zastosować rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji w branży wodno-kanalizacyjnej! Jak wykorzystać te dane? Oto kilka możliwości:

  • Automatyzacja procesów. AI w branży wod-kan może pomóc ograniczyć ilość pracy wykonywanej przez człowieka. Nie jest to oczywiście rozwiązanie gotowe do wprowadzenia od zaraz – automatyzacja wymaga wdrożenia odpowiedniego sprzętu: maszyn, a nawet robotów.
  • Optymalizacja i prognozowanie. Sztuczna inteligencja potrafi, na podstawie danych historycznych, przewidywać to, co może się zdarzyć w sieci wodno-kanalizacyjnej w przyszłości.
  • Kontrola jakości. Programy AI monitorują sytuację w czasie rzeczywistym, a to ułatwia wychwytywanie problematycznych zdarzeń i umożliwia szybką reakcję.
  • Utrzymanie ruchu i serwisowanie. Dzięki monitoringowi zdarzeń w sieci wodno-kanalizacyjnej sztuczna inteligencja może na bieżąco informować pracowników obsługi o stanie urządzeń.

 

Poznaj Bumerang Smart i wykorzystaj zaawansowane możliwości już teraz!

Jeśli zalety wdrożenia sztucznej inteligencji w branży wodno-kanalizacyjnej brzmiały dla Ciebie jak innowacja z przyszłości, to możemy Cię zaskoczyć. Produkt oparty na rozwiązaniach typowych dla AI jest dostępny w ofercie Ecol-Unicon już od kilku lat. To Bumerang Smart – innowacyjny system, który raz na zawsze zmieni działanie urządzeń i obiektów wod-kan w Twojej sieci na bezpieczniejsze i bardziej efektywne.

Jak działa Bumerang Smart? Na urządzeniach w kanalizacji sanitarnej, deszczowej czy ogólnospławnej montujemy urządzenia pomiarowe, a także połączone z nimi urządzenia wykonawcze (pompownie, zastawki, zasuwy). Wszystkie zbierane dane są przekazywane do systemu Bumerang Smart, a dzięki działaniu algorytmów uruchamiane są odpowiednie elementy. W programie widoczny jest także status urządzeń oraz powiadomienia o ewentualnych awariach. Bumerang Smart nie tylko zbiera dane z urządzeń pomiarowych, ale korzysta także z serwisów pogodowych i z lokalnych deszczomierzy. Dzięki temu może np. w odpowiednim czasie podjąć decyzję o opróżnieniu zbiornika retencyjnego.

Jakie korzyści osiągniesz dzięki Bumerang Smart?

  • Ograniczysz koszty eksploatacji – zdalnie sterowane urządzenia będą wykonywały dużą część pracy samodzielnie.
  • Dzięki integracji z prognozami pogody będziesz lepiej zarządzać wodą deszczową.
  • Unikniesz awarii i zadbasz o środowisko.
  • Zaplanujesz prace serwisowe dokładnie wtedy, gdy będą potrzebne.
  • Dzięki alarmom służby techniczne szybko zareagują w problematycznej sytuacji.
  • Uzyskasz przejrzyście przedstawione dane, które wykorzystasz do optymalizacji działania urządzeń i obiektów.

 

Zapytaj o produkt

Czy branża wodno-kanalizacyjna jest gotowa na wykorzystanie sztucznej inteligencji?

Na to pytanie można odpowiedzieć krótko: branża wodno-kanalizacyjna jest gotowa na AI. Pójdziemy nawet o krok dalej – to już się dzieje. System Bumerang Smart z powodzeniem wdrożyliśmy, tworząc m.in. system inteligentnego zarządzania retencją zbiornikową w Chojnicach, modułowy zbiornik retencyjny w Gorzowie Wielkopolskim czy inteligentny system zarządzania retencją w Rzeszowie. To tylko przykłady. Bumerang Smart znajdziesz w obiektach wod-kan w całej Polsce – tu sprawdzisz wszystkie nasze realizacje.

Przedstawiliśmy Ci tylko próbkę możliwości, jakie daje wykorzystanie AI w branży wodno-kanalizacyjnej. Zainteresował Cię ten temat? Dowiedz się więcej na temat Bumerang Smart!