Modernizacja przepompowni w tłocznię ścieków – Największa w Polsce tłocznia ścieków w Płocku

Tańsze, proste w budowie i uniwersalne przepompownie? A może mniej uciążliwe i bardziej ekologiczne tłocznie ścieków? Coraz więcej firm oraz spółek miejskich odpowiedzialnych za odprowadzanie nieczystości decyduje się na modernizację przepompowni i zmianę na tłocznię. Czy takie rozwiązanie sprawdza się w każdym przypadku? Sprawdź, kiedy warto postawić na taką inwestycję.

Tłocznia czy przepompownia? Zalety i wady obu rozwiązań

Jeszcze do niedawna to właśnie przepompownie były standardem w systemach odprowadzania ścieków. Te urządzenia zyskały popularność przede wszystkim po wprowadzeniu pomp zatapialnych, dzięki którym można było budować przepompownie jednozbiornikowe. Zasada działania pompowni jest prosta – za pomocą napędzanego przez silnik wirnika przenosi ona ścieki z niższego poziomu na wyższy.

Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Zalety przepompowni ścieków to:

  • uniwersalne zastosowanie (sprawdzają się także przy małej ilości pompowanych ścieków);
  • niewielka ilość miejsca potrzebnego na montaż;
  • niski koszt budowy.

Wadami przepompowni ścieków są:

  • większa uciążliwość dla otoczenia i środowiska – z komory wydobywają się nieprzyjemne zapachy,
  • brak oddzielania większych zanieczyszczeń, które mogą zakłócać pracę wirnika i innych elementów;
  • mniejsza niż w przypadku tłoczni wysokość tłoczenia.

Tłocznia różni się od przepompowni przede wszystkim wykorzystaniem pomp suchostojących, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze ściekami. Przed zbiornikiem umieszcza się separatory zanieczyszczeń, które oddzielają większe resztki od pozostałych ścieków.

Zalety tłoczni ścieków są następujące:

  • system jest hermetyczny, a przez to przyjazny dla otoczenia i środowiska;
  • z tłoczni nie wydostają się nieprzyjemne zapachy ani toksyczne gazy;
  • oddzielanie zanieczyszczeń eliminuje ryzyko zatkania lub uszkodzenia elementów tłoczni;
  • bezpieczniejsze warunki podczas prac konserwacyjnych i naprawczych;
  • nowoczesne tłocznie są energooszczędne, dzięki czemu pozwalają generować oszczędności.

Do wad tłoczni ścieków należą:

  • wyższy koszt inwestycyjny;
  • ograniczona przepustowość;
  • technologia, która wymaga zaawansowanych umiejętności od specjalistów dokonujących napraw.

Kiedy warto zdecydować się na modernizację pompowni ścieków w tłocznię?

Modernizacja pompowni w tłocznię to coraz wyraźniejszy trend. Wybór takiego rozwiązania pozwala pozbyć się problemu z nieprzyjemnym zapachem ścieków. Właśnie z tego powodu tłocznie buduje się najczęściej na gęsto zabudowanych terenach.

Na etapie podejmowania decyzji i wyboru pomiędzy przepompownią a tłocznią warto wziąć pod uwagę całościowe koszty. Koszt budowy tłoczni jest wyższy od przepompowni. W przypadku takiej inwestycji można jednak liczyć na niższe koszty eksploatacyjne. Z uwagi na to, że elementy tłoczni nie są narażone na kontakt z zanieczyszczeniami, rzadziej ulegają awariom i mają dłuższą żywotność. Konstrukcja tłoczni umożliwia także łatwe prowadzenie prac serwisowych.

modernizacja pompowni w tłocznie

Czy tradycyjna pompownia ścieków może być lepszym rozwiązaniem niż tłocznia?

Mimo że to właśnie tłocznie ścieków są coraz częściej wybieranym podczas modernizacji rozwiązaniem, to jednak jest kilka przypadków, gdy przepompownia sprawdzi się lepiej.

Poważnym ograniczeniem utrudniającym budowę tłoczni mogą być wysokie koszty. Jeśli ilość przepompowywanych ścieków ma być niewielka, taka inwestycja może się nie opłacać. To właśnie dlatego na terenach wiejskich czy na oddalonych od centrum miasta osiedlach często nadal buduje się pompownie zamiast tłoczni. Problemem bywa także niewielki rozmiar terenu przeznaczonego pod budowę. Pompownie ścieków wygrywają pod tym względem z tłoczniami – potrzebują mniej miejsca i są wkopywane na niewielką głębokość.

Wybór pompowni jest wskazany w przypadku dużych przepływów wody. Nawet nowoczesne tłocznie nie mają wystarczającej wydajności, by poradzić sobie z dużymi masami wody – są w stanie przyjąć maksymalnie 100 litrów na sekundę. Tymczasem w przypadku ulewnego deszczu przepływ może wynosić nawet 1000 litrów na sekundę. Właśnie z tego powodu do pompowania wód opadowych lepiej wybrać przepompownię.

Zmiana pompowni w tłocznię? To możliwe! Poznaj przykład modernizacji z Płocka

Jak wygląda modernizacja pompowni ścieków i zamiana tradycyjnych urządzeń na tłocznię? Możemy opowiedzieć o tym z własnego doświadczenia.

W 2022 roku jedną z naszych kluczowych realizacji była budowa największej tłoczni ścieków w Polsce. Powstała na jednym z płockich osiedli. Zbudowaliśmy tam układ trzypompowy o wydajności nominalnej 300 m3/godz., który tłoczy ścieki na wysokość 50 m pod ciśnieniem 5 barów. Dzięki separatorowi części stałych pompa nie ma bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczeniami, co pozwoli zachować ją dłużej w dobrym stanie.

Ze względu na bliskość zabudowań konieczny był wybór rozwiązania, które wyeliminuje problem uciążliwego zapachu. Było to możliwe tylko poprzez modernizację pompowni w tłocznię. Komfortowe warunki, bezpieczeństwo i wydajność zapewniliśmy poprzez:

  • budowę hermetycznego zbiornika retencyjnego z systemem antyodorowym;
  • separację zanieczyszczeń przed pompą;
  • możliwość wyłączenia tylko jednego z obiegów napływowo-tłocznych i przeprowadzania prac serwisowych na pracującym urządzeniu.

Przepompownia czy tłocznia? Które z rozwiązań sprawdzi się w Twoim przypadku? Pomożemy Ci w dokonaniu właściwego wyboru – skontaktuj się z nami!