Czy wiesz, w jaki sposób efektywnie zarządzać przelewami burzowymi w swojej sieci wodno-kanalizacyjnej, obliczać dane potrzebne do naliczania opłat i minimalizować koszty odprowadzania ścieków?

W tym artykule piszemy o wyzwaniach związanych z niejednoznacznymi i skomplikowanymi przepisami dotyczącymi zrzutów burzowych w Polsce. Wskazujemy także narzędzie, które stanowi odpowiedź na utrudnienia związane z zarządzaniem opłatami za zrzuty burzowe oraz promuje działania na rzecz ochrony środowiska.

Kalkulator a przepisy dotyczące przelewów burzowych

Kwestię odprowadzania wody deszczowej poruszają aż trzy akty prawne.

Najważniejsze przepisy dotyczące przelewów burzowych w Polsce to:
  • Prawo Wodne;
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód, lub do urządzeń wodnych;
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne.

Przepisy, mimo że poruszają kwestię przelewów burzowych w kilku miejscach, są nieprecyzyjne i dają szerokie możliwości interpretacji (najczęściej na niekorzyść firm wodociągowych).

Utrudnienie dotyczy przede wszystkim dwóch kwestii:

  • bazowania na maksymalnej liczbie zrzutów burzowych w roku bez uwzględniania ich objętości;
  • nieprecyzyjnych metod obliczania jednostkowych opłat za usługi wodne.

Podczas gdy liczba dni deszczowych w ciągu roku wynosi ponad 100 i w tym czasie zrzutów powinno być nie więcej niż 10, zwracamy szczególną uwagę na drugie zagadnienie. W Rozporządzeniu Rady Ministrów jest mowa o modelu  obliczania wysokości opłat na podstawie maksymalnej ilości odprowadzanych ścieków, określonej w pozwoleniu wodnoprawnym lub pozwoleniu zintegrowanym.

Trudność pojawia się, gdy takiego pozwolenia nie ma. Rozporządzenie nakazuje wówczas obliczanie stawek z uwzględnieniem maksymalnej przepustowości hydraulicznej kolektora odprowadzającego wodę do zbiornika.

Nie oznacza to jednak, że musisz bazować na szacunkowych danych i płacić zawyżone stawki. Wykorzystaj narzędzie, które ułatwi Ci sprawne zarządzanie przelewami burzowymikalkulator przelewu burzowego.

Dla kogo jest kalkulator przelewu burzowego?

Jako firma, która dostarcza rozwiązania osobom zarządzającym systemami wodociągowo-kanalizacyjnymi, doskonale wiemy, jak problematyczne bywa obliczanie faktycznej objętości zrzutów i wysokości opłat stałych. Aby rozwiązać ten problem i przejść do działania, stworzyliśmy kalkulator przelewu burzowego.

Warto z niego skorzystać szczególnie wtedy, gdy jesteś menedżerem lub operatorem odpowiedzialnym za zarządzanie przelewami burzowymi. Dzięki kalkulatorowi zautomatyzujesz proces obliczania i mierzenia zrzutów – zaoszczędzisz czas i zapewnisz sobie precyzyjne, pozbawione błędów wyniki.

Wyliczanie wysokości opłat w kalkulatorze to także mniejsze koszty. Nie musisz bazować na szacunkowych, zawyżonych danych – płacisz tylko za ilość wody, którą faktycznie odprowadzasz do przelewu burzowego.

Kalkulator przelewu burzowego Ecol-Unicon

kalkulator przelewu burzowego

Twoje pierwsze kroki w kalkulatorze przelewu burzowego

Korzystanie z kalkulatora przelewu burzowego jest ogólnodostępne i bezpłatne dla wszystkich użytkowników. Aby wykonać obliczenia, potrzebujesz jedynie dostępu do internetu.

Od czego zacząć używanie kalkulatora? W pierwszym kroku wprowadź dane dotyczące Twojego projektu: nazwę, adres, właściciela i opis. To, co wpiszesz w poszczególnych rubrykach, zależy wyłącznie od Ciebie. Warto jednak zadbać o czytelność danych, ponieważ informacje z tej zakładki są automatycznie pobierane do raportu, który wygenerujesz na końcu.

W kolejnych zakładkach kalkulatora przelewu burzowego możesz obliczyć:

  • maksymalną przepustowość hydrauliczną kanału burzowego (Qhmax);
  • opłatę stałą za odprowadzanie ścieków do wody (gdy znasz już Qhmax);
  • koszty budowy inteligentnego przelewu burzowego.

Ostatnia zakładka to „Podsumowanie” – znajdziesz tam wszystkie wprowadzone dane oraz gotowe obliczenia. Na koniec możesz wygenerować raport. Taki dokument przyda Ci się np. do tego, by w czytelny sposób przedstawić dane osobom decyzyjnym.

Jak obliczyć objętość przelewu burzowego w kalkulatorze?

Aby obliczyć objętość przelewu burzowego, kalkulator potrzebuje jak najwięcej danych na temat kształtu, wielkości i konstrukcji kanału. Jeśli już na wstępie zadbasz o to, by dostarczyć mu precyzyjnych informacji, otrzymasz gotowy, bezbłędny wynik.

Do obliczenia Qhmax potrzebne są:

  • wymiary: średnica, promień, długość boku – w zależności od kształtu;
  • kształt kanału;
  • materiał, z jakiego wykonano kanał;
  • rzędna początku i końca w m n.p.m.;
  • długość kolektora zrzutowego;
  • długość krawędzi przelewu;
  • spadek dna;
  • współczynnik Manninga.

Kalkulator przelewu burzowego błyskawicznie obliczy dla Ciebie wartość Qhmax. Co możesz z nią zrobić? To dla Ciebie kluczowa informacja, gdy chcesz obliczyć wysokość opłaty za zrzuty burzowe.

Zrobisz to w kolejnej zakładce kalkulatora. Oprócz Qhmax musisz wpisać tam jedynie liczbę dni deszczowych w roku oraz rok, którego dotyczy wyliczenie. Już po chwili dowiesz się, jaka jest wysokość opłaty w Twoim przypadku. Problem zrzutów burzowych i niejednoznacznych metod obliczania stawek rozwiązany!

To nie wszystkie możliwości, jakie daje kalkulator przelewu burzowego. Planujesz modernizację przelewu burzowego? Sprawdź, jak łatwo wyliczysz koszty inwestycji.

 

Przejdź do kalkulatora przelewu burzowego