Jak urządzenia HST mogą zrewolucjonizować Twoje podejście do zarządzania i monitoringu sieci wod-kan?

Czy możesz zautomatyzować zarządzanie systemem kanalizacyjnym i jednocześnie uniknąć kosztownej modernizacji? Tak, jeśli wyposażysz sieć lub zbiornik w odpowiednie elementy – do monitoringu zanieczyszczeń i kontroli przepływów. Poznaj technologie obecne w urządzeniach HST i przekonaj się, że modernizacja może być szybsza, tańsza i skuteczniejsza, niż myślisz.

Z jakimi problemami związanymi z zarządzaniem systemem kanalizacyjnym możesz się spotkać?

Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za zarządzanie w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym – menedżerem ds. infrastruktury lub operatorem systemu, to doskonale zdajesz sobie sprawę z wyzwań stojących w obszarze zarządzania systemami kanalizacyjnymi.

Procesy związane z dbaniem o stan kanalizacji ogólnospławnej są przede wszystkim skomplikowane i czasochłonne. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy chcesz robić to starannie i na najwyższym poziomie, czyli zgodnie z przepisami GIS dotyczącymi systemów kanalizacyjnych, ograniczając ilość zanieczyszczeń w sieci wod-kan i dbając o środowisko.

Zapewne znasz takie problemy jak:

  • konieczność samodzielnego sprawdzania stanu kanalizacji ogólnospławnej;
  • brak bieżącej kontroli nad tym, co dzieje się w systemie wodociągów i kanalizacji;
  • duże ryzyko zanieczyszczenia kanalizacji odpadami stałymi i wynikające z tego awarie.

Dużym wyzwaniem są także koszty – osoby zarządzające sieciami wodno-kanalizacyjnymi często obawiają się, że wdrożenie zautomatyzowanych rozwiązań będzie bardzo drogie, a w niektórych przypadkach – nawet nieopłacalne.

Jak urządzenia do kanalizacji ogólnospławnej pomogą Ci uprościć procesy zarządzania?

Podczas zarządzania systemami kanalizacyjnymi kluczowe jest to, by w porę wykrywać zanieczyszczenia obecne w sieci i usuwać je, zanim dojdzie do awarii. W tradycyjnych sieciach jest to trudne ze względu na brak bieżących informacji na temat tego, co dzieje się pod ziemią.

W jaki sposób rozwiązuje się to w nowoczesnych systemach kanalizacji ogólnospławnej?

Poprzez stosowanie monitoringu sieci kanalizacyjnej oraz montowanie w niej aparatury, która automatycznie reaguje na bieżące warunki – dostosowuje swoją pracę do ilości wody, odpadów stałych czy osadów na dnie.

Urządzenia naszego niemieckiego partnera, firmy HST, są doskonałym przykładem takiego rozwiązania.

Zarządzając systemami kanalizacyjnymi, możesz zastosować produkty HST w różnych rodzajach infrastruktury:

  • zbiornikach retencyjnych,
  • przelewach burzowych,
  • kanalizacji ogólnospławnej.

Jakie urządzenia HST możesz wykorzystać w kanalizacji ogólnospławnej?

Czy chcesz kontrolować przepływy wody, ścieków, zwiększyć retencję deszczówki lub usunąć osady z dna zbiornika retencyjnego? Każdy z tych celów zrealizujesz przy użyciu odpowiednich urządzeń HST. Sprawdź, jakie produkty znajdziesz w ofercie Ecol-Unicon:

  • krata HSR Screen – przegroda przeznaczona do montażu na przelewach burzowych, podnosząca się w przypadku dużej ilości wody i ograniczająca w ten sposób liczbę zrzutów – dzięki temu krata pomaga w przestrzeganiu przepisów);
  • klapa płucząca AWS Flush Gate – zamontowana w systemie kanalizacyjnym wykorzystuje zgromadzoną wodę, by wypłukiwać osady z dna zbiornika retencyjnego lub z kanalizacji ogólnospławnej – dzięki czujnikom poziomu wody pracuje całkowicie automatycznie;
  • koryto płuczące AWS Flush Bucket – element, który stopniowo napełnia się wodą, a dzięki asymetrycznej konstrukcji w odpowiednim momencie obraca się i opróżnia – tworzy wówczas falę, która spłukuje nagromadzony osad;
  • strumienica napowietrzająco-płucząca AWS Jet Cleaner – pompa, w której miesza się woda z powietrzem, tworząc napęd i strumień czyszczący – strumienicę można skonfigurować tak, by była skuteczna, a jednocześnie energooszczędna;
  • śluza płucząca AWS Flush Sluice – po zamknięciu powoduje spiętrzenie wody w systemie kanalizacji, a po ponownym otwarciu śluzy woda wypływa, unosząc osady i czyszcząc w ten sposób dno – urządzenie można zaprogramować według własnego algorytmu, co ułatwia planowanie zapobiegawczego czyszczenia, także przy bezdeszczowej pogodzie;
  • krawędź przelewowa ASK-Weir – montuje się ją w zbiornikach retencyjnych, na tamach czy w elektrowniach wodnych – po podniesieniu umożliwia utrzymanie stałego poziomu wody bez dodatkowego zasilania, a po opuszczeniu pozwala na uwolnienie jej nadmiaru;
  • przelew regulowany ASA-Weir – dzięki napędowi hydraulicznemu może zmieniać swoją wysokość – w ten sposób pozwala na wypełnienie całego jazu lub zbiornika retencyjnego, a także na generowanie przepływów szczytowych.
Zautomatyzowane sieci wodociągowo-kanalizacyjne

Zautomatyzowane sieci wodociągowo-kanalizacyjne HST w ofercie Ecol-Unicon

Czy zautomatyzowane zarządzanie systemem kanalizacyjnym musi dużo kosztować?

Automatyzacja niemal natychmiast nasuwa skojarzenia: duże wydatki, konieczność wprowadzenia gruntownych zmian w systemie, dyskusyjna opłacalność. W przypadku inwestycji w urządzenia HST zwrot kosztów następuje dość szybko.

Elementy czyszczące czy regulujące przepływy można zamontować w niemal każdym zbiorniku, przelewie burzowym czy kanalizacji ogólnospławnej – także w tych starszych, które od dawna nie były modernizowane. Oznacza to, że dzięki zautomatyzowanej pracy urządzeń HST zwrot z inwestycji jest zwykle szybki. Przykładowo szczególną kategorią ingerencji w system ogólnospławny jest inteligentna komora przelewu burzowego bazująca m.in. na rozwiązaniu z kratą HST. Możesz skorzystać z kalkulatora, który dokładnie pokaże Ci, jak szybko zwróci się inwestycja.

Czy chcesz poznać jeszcze więcej możliwości, jakie dają urządzenia wspierające zarządzanie kanalizacją ogólnospławną? Poznaj bliżej urządzenia HST z oferty Ecol-Unicon.