Nawet najlepsza strategia zarządzania wodą w przemyśle nie zawsze pozwoli realnie zmniejszyć zużycie tego zasobu. Gdzie szukać oszczędności, gdy procesy produkcyjne wymagają dużych ilości wody? Optymalizacja kosztów w przemyśle jest możliwa – wystarczy, że sięgniesz po zasoby wodne, które są bliżej, niż myślisz.

Optymalizacja kosztów od podstaw: gdzie zużywa się najwięcej wody w przemyśle?

Jeśli Twoja firma ma przemyślaną strategię zarządzania wodą, na pewno wiesz, w jakich działaniach i procesach zużywa się największe ilości tego zasobu.

Są branże, w których wysokie zużycie wynika ze specyfiki procesów produkcyjnych – tak może być, jeśli Twoja firma działa w branży spożywczej, chemicznej, papierniczej czy energetycznej. Te koszty zużycia wody są do pewnego stopnia rekompensowane. Wlicza się je do kosztów produkcji i uwzględnia podczas ustalania ceny produktu.

Gdy myślisz o optymalizacji kosztów eksploatacyjnych w obiekcie przemysłowym, warto wziąć pod uwagę także inne działania i procesy, w których wykorzystuje się duże ilości wody. To przede wszystkim:

  • mycie maszyn, posadzek i innych elementów wyposażenia hali przemysłowej;
  • dbanie o teren na zewnątrz obiektu: czyszczenie parkingów, podlewanie roślin;
  • ochrona przeciwpożarowa – zapewnianie stałej dostępności wody w zbiornikach;
  • wykorzystywanie instalacji przemysłowych, np. obiegu wody chłodzącej;
  • zużywanie wody przez pracowników zakładu.

Koszty związane z wodą to nie tylko opłaty naliczane przez zakład wodociągowy. Warto pamiętać, że od 2018 roku właściciele nieruchomości muszą odprowadzać tzw. podatek deszczowy – opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji terenu. Jeśli obiekt przemysłowy nie ma własnego zbiornika retencyjnego, opłaty te są nawet 10-krotnie wyższe niż w przypadku, gdy retencjonuje się wodę opadową.

Zarządzanie wodą w przemyśle

Zarządzanie wodą w przemyśle jak optymalizować koszty

Co robić, gdy nie możesz ograniczyć zużycia wody?

Jakie jest rozwiązanie, gdy wody zużywa się zbyt dużo, a koszty rosną? Pierwsza odpowiedź nasuwa się sama: to ograniczenie zużycia, zarówno w procesach bezpośrednio związanych z produkcją, jak i w działaniach zapewniających bezpieczne funkcjonowanie obiektu.

W praktyce nie jest to jednak takie proste. Aby podczas produkcji można było zużywać mniejsze ilości tego naturalnego zasobu, często konieczne okazuje się całkowite przemodelowanie procesów, zakup nowych urządzeń lub całych linii produkcyjnych. Takie rozwiązanie jest kosztowne i czasochłonne, a ponadto – nie rozwiązuje problemu zużywania wody do mycia, podlewania i innych czynności.

Gdzie, jeśli nie w zmianie procesów technologicznych, szukać pomysłów na oszczędności wody? Przy optymalizacji kosztów warto sięgnąć po zasoby, które są zaskakująco blisko – na terenie obiektu przemysłowego.

Chodzi o wodę opadową, która w naturalny sposób pojawia się wokół budynku po każdym deszczu i która najczęściej spływa po utwardzonym parkingu lub wsiąka w ziemię. Twoja firma nie musi jej tracić (a jednocześnie ponosić opłat z tytułu utraty naturalnej retencji terenu).

Podziemne zbiorniki retencyjne służące do gromadzenia wody deszczowej zapewniają stały dostęp do cennych zasobów – pomagają ograniczyć koszty eksploatacyjne, a także zadbać o bezpieczeństwo i stabilny przebieg procesów produkcyjnych.

Poznaj jeden z naszych produktów stworzonych z myślą o zakładach przemysłowych – zbiorniki retencyjne HYDROZONE Benefit.

Zbiornik retencyjny HYDROZONE Benefit – sposób na realne oszczędności wody w przemyśle

HYDROZONE Benefit to betonowy zbiornik retencyjny, który umieszcza się pod ziemią. Warto o tym wspomnieć już na początku – dzięki mocnej, wytrzymałej konstrukcji zbiornik można bez przeszkód zaplanować pod parkingiem czy chodnikiem bez utraty cennej przestrzeni.

Do zbiornika retencyjnego trafia woda opadowa z terenu wokół obiektu przemysłowego. Wewnątrz znajdują się separator substancji ropopochodnych i osadnik zawiesin.

Woda oczyszczona za pomocą tych urządzeń może być bezpiecznie odprowadzona do środowiska lub – i właśnie to rozwiązanie pozwala na skuteczną optymalizację kosztów – ponownie wykorzystana. Nie ma jakości wody pitnej, ale można jej bezpiecznie używać do mycia urządzeń i elementów hali przemysłowej, nawadniania roślin lub napełnienia zbiornika przeciwpożarowego.

Gromadzenie wody opadowej w zbiorniku retencyjnym na terenie zakładu przemysłowego to również sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i zapewnienie stabilności procesów przemysłowych. W czasie ulewnych deszczów i burz nie ma ryzyka podtopienia budynku i zniszczenia jego wyposażenia – nadmiar wody trafia do zbiornika, a po oczyszczeniu może być on wykorzystany.

Podczas długotrwałej suszy Twoja firma nie musi się obawiać ograniczeń w dostawach wody – skorzysta wtedy z własnych, zgromadzonych w zbiorniku zasobów.

Dzięki HYDROZONE Benefit oszczędności są podwójne – to przede wszystkim oszczędność wody i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, lecz także ograniczenie tzw. podatku deszczowego.

Ile realnie możesz zaoszczędzić? To zależy od aktualnego zużycia oraz od parametrów zbiornika retencyjnego. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami, a zaproponujemy Ci rozwiązanie dostosowane do Twojej działalności.

Zapytaj o zbiornik HYDROZONE