Przestoje w produkcji z powodu braku… wody? Taki czarny scenariusz prawdopodobnie na razie zakładom przemysłowym nie grozi. Jeśli jednak Twoja firma myśli o rozwijaniu działalności, warto jednocześnie myśleć o racjonalnym zarządzaniu wodą. Nie tylko ze względu na dbanie o naturalne zasoby, lecz także z powodu oszczędności.

Dostarczamy rozwiązania, które pomagają wdrażać założenia zrównoważonego rozwoju w przemyśle – sprawdź, co możesz zrobić, by optymalizować pobór wody.

Dwa powody, dla których warto zadbać o optymalizację poboru wody w przemyśle

Rozwój gospodarczy zawsze idzie w parze z dostępnością zasobów. Nie inaczej jest w przypadku wody – to, czy występuje ona w wystarczającej ilości i jakości, wpływa na stabilność biznesu.

W Polsce nie mamy do czynienia z ogólnymi niedoborami wody. Problem leży gdzie indziej – w nierównym dostępie do tego zasobu.

Mamy regiony, gdzie wód powierzchniowych jest relatywnie mało i gdzie opady występują rzadziej niż w innych częściach Polski. Co ważne, są to tereny, na których przemysł jest dobrze rozwinięty: Mazowsze, Wielkopolska, Górny Śląsk.

Co to oznacza w kontekście zarządzania wodą w przemyśle? Możliwe, że już wkrótce będzie się to wiązać z przejściowymi problemami z dostępnością wody – jeśli w niektórych okresach roku będzie jej mało, priorytetem stanie się dostarczenie jej mieszkańcom, a nie zakładom przemysłowym.

Każda optymalizacja poboru wody ma znaczenie, również ta wprowadzana w gospodarstwach domowych. Pozytywne zmiany w zakładach przemysłowych są jednak widoczne szybciej i wyraźniej – bo to właśnie przemysł odpowiada za aż 75% poboru wód powierzchniowych w Polsce.

Zaangażowanie w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój to ważne wartości w Twojej firmie? Efektywne zarządzanie wodą powinno być ważnym elementem firmowej strategii, inaczej przerwy w jej dostawie staną się rzeczywistością. To pierwszy z powodów, dla których warto szukać rozwiązań prowadzących do oszczędności.

Drugim powodem okazują się koszty związane z korzystaniem z zasobów wodnych. Nawet jeśli wyroby produkowane w Twoim zakładzie przemysłowym nie są bezpośrednio związane z wodą (nie są to kosmetyki, napoje czy żywność), w procesach produkcyjnych na pewno zużywa się jej znaczne ilości. Przykładowo, do wyprodukowania:

  • 1 kg papieru potrzeba ok. 250 l wody;
  • 1 kg stali potrzeba ok. 300 l wody;
  • 1 kg nawozów azotowych potrzeba 600 l wody;
  • 1 samochodu potrzeba 379 000 l wody.

W sytuacji, gdy stawki za usługi wodociągowe stale rosną, zużycie wody ma przełożenie na koszty produkcji – a nie w każdej sytuacji wzrost kosztów można zrekompensować wyższymi cenami końcowymi.

Gdzie możesz szukać oszczędności? Zużycie wody nie zawsze da się zmniejszyć – w większości przypadków wymagałoby to kosztownej modernizacji zakładu i całkowitego przemodelowania procesów produkcyjnych.

Co będzie znacznie łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem? To odzyskiwanie wody – tej, która w naturalny sposób trafia na teren Twojego obiektu w postaci deszczu (i jednocześnie tej, za którą Twoja firma odprowadza tzw. opłatę deszczową).

Zrównoważony rozwój w przemyśle

Ecol-Unicon Zrównoważony rozwój w przemyśle – jak optymalizować pobór wody

Ekologiczne, a jednocześnie oszczędne? Poznaj zbiorniki retencyjne HYDROZONE Benefit

HYDROZONE Benefit to zbiornik retencyjny, który powstał m.in. z myślą o wykorzystaniu go w obiektach przemysłowych. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda optymalizacja poboru wody w przemyśle przy użyciu takich urządzeń w praktyce?

Zbiornik retencyjny HYDROZONE Benefit ułatwi Twojej firmie zarządzanie wodą na kilka sposobów:

  • Gromadzenie wody w zbiorniku ma dwie funkcje: chroni przed podtapianiem terenu w czasie ulewnych deszczów oraz zapewnia stały dostęp do wody w czasie suszy – Twój obiekt zawsze będzie bezpieczny, a procesy produkcyjne przebiegną bez zakłóceń. W kontrolowaniu ilości wody w zbiorniku pomoże Ci system monitoringu Bumerang Smart.
  • Zbiorniki retencyjne HYDROZONE Benefit pozwalają ograniczyć koszty eksploatacyjne. Jeśli na terenie obiektu przemysłowego retencjonuje się wodę opadową, stawki opłat za zmniejszenie naturalnej retencji (tzw. podatku deszczowego) są nawet kilkakrotnie mniejsze.
  • Zbiornik HYDROZONE Benefit służy nie tylko do gromadzenia wody, lecz także do jej podczyszczania. Wewnątrz znajdują się osadnik zawiesin i separator substancji ropopochodnych.
  • Jeśli firma chce wybudować nowy obiekt, budowa zbiornika retencyjnego może być jednym z warunków uzyskania pozwolenia na budowę. Uwzględnienie zbiornika HYDROZONE Benefit w projekcie ułatwi i skróci proces załatwiania związanych z tym formalności.

Dowiedz się więcej o zbiornikach retencyjnych HYDROZONE Benefit dla przemysłu!

Do czego wykorzystasz wodę zgromadzoną w zbiorniku retencyjnym?

Woda opadowa, która gromadzi się w zbiorniku retencyjnym HYDROZONE Benefit, jest wstępnie oczyszczana z zawiesin i substancji ropopochodnych. To oznacza, że możesz bezpiecznie wykorzystać ją do czyszczenia maszyn, mycia posadzek czy podlewania terenów zielonych przed budynkiem.

To jednak nie wszystko – wysokiej jakości wody ze zbiornika retencyjnego możesz użyć również w niektórych procesach produkcyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o wytwarzanie produktów nieprzeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi: środków chemicznych, papieru czy nawozów sztucznych.

Każdy zbiornik retencyjny możemy dostosować do strategii zarządzania wodą w Twoim zakładzie przemysłowym. Skontaktuj się z nami i powiedz nam, czego potrzebujesz, a zaproponujemy Ci skuteczne rozwiązanie!

Zapytaj o Zbiornik HYDROZONE