Tłoczenie wód deszczowych oraz ścieków polega na przepompowaniu określonej ilości wcześniej wymienionych surowców na konkretną wysokość i odległość, w danej jednostce czasu. To co najbardziej odróżnia tłocznie od popularnych instalacji pompowych to instalacja tak zwanych pomp suchostojących, które umieszczane są poza modułem wypełnionym ściekami lub wodą deszczową, dzięki czemu, nie tylko wzrasta bezpieczeństwo i higiena pracy urządzenia, ale także komfort jego eksploatacji. Kontakt pracowników z toksycznymi substancjami, nieczystościami oraz różnego rodzaju osadami jest po prostu ograniczony w trakcie serwisowania.

Zalety zastosowania tłoczni

Zalety wykorzystania tłoczni są zatem następujące, nie tylko mamy możliwość serwisowania wyłącznie wybranego obiegu napływowo-tłocznego podczas pracy całego urządzenia, ale dostęp do każdej z części wykorzystanej technologii jest znacznie ułatwiony. Dzięki odseparowaniu części stałych przed układem pompowym, który nie jest bezpośrednio zanurzony w ściekach, zmniejszamy ryzyko awarii, a także ułatwiamy utrzymanie czystości urządzenia, co zdecydowanie wpływa na komfort serwisowania, a także samego użytkowania poprzez eliminację odorów. To właśnie dzięki usunięciu ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych zapachów, tłocznie bez problemu można lokalizować w pobliżu zabudowy mieszkalnej, zarówno w środku budynków, jak i w ich otoczeniu.

Wartym uwagi przykładem tłoczni jest model ETS PE firmy Ecol-Unicon. Tłocznia ETS posiada dwa jednokanałowe separatory części stałych, które są zlokalizowane bezpośrednio przy króćcach tłocznych pomp działających naprzemiennie, w zewnętrznej części modułu retencyjnego. Takie rozwiązanie pozwala na sprawny serwis urządzenia oraz wszystkich jego modułów. Model ten znacząco wyróżnia się na rynku, poprzez nowatorską budowę korpusu, który wykonany jest z PEHD. Moduł retencyjny jest zintegrowany z korpusem, dzięki czemu zyskujemy jedno spójne urządzenie. Ponadto pompa, a także instalacje dodatkowe, takie jak: drabina, pomost eksploatacyjny czy instalacja płucząca, dobierane są na podstawie specyfikacji projektowej oraz indywidualnych wymagań użytkownika, co ułatwia kompleksowe dopasowanie urządzenia do potrzeb.

Prezentacja Tłoczni ścieków ETS PE 80 na Targach wod-kan w Bydgoszczy

Gasnąca popularność pompowni

Na pierwszy rzut oka to przepompownie tradycyjne wydają się nam popularniejszym rozwiązaniem od wyżej wspomnianych tłoczni. Wszystko to z uwagi na ich uniwersalność, a także prostotę konstrukcji, która zazwyczaj ogranicza się do zbiornika i pompy zatapialnej, co wiąże się z relatywnie niskimi kosztami inwestycyjnymi. I chociaż na etapie projektowym często zależy nam na ograniczeniu kosztów, warto się zastanowić czy późniejsze serwisowanie takiego urządzenia nie będzie generowało strat w budżecie. Inżynierowie wskazują uciążliwą eksploatację jako największą wadę pompowni tradycyjnych. Jak już wcześniej zostało wspomniane, pompownie tradycyjne, tak zwane mokre, zakładają posadowienie układu pompowego bezpośrednio w ściekach lub wodzie deszczowej. To właśnie z uwagi na ten fakt, serwisowanie tego rodzaju technologii wiąże się z bliskim kontaktem pracowników z nieczystościami.

Warto też wspomnieć, że poprzez bezpośredni kontakt zanieczyszczeń z układem pompowym, taki system uważa się za bardziej narażony na awarię oraz krótszą żywotność. Tradycyjne pompownie nie mają systemów oddzielających zanieczyszczenia stałe od ścieków, zatem łatwiej o usterkę. Oczywiście istnieją rozwiązania w postaci instalacji krat zatrzymujących piasek lub kamienie, ale są to wyłącznie dodatkowe koszty.

Czy to już koniec pompowni?

Rozwijający się rynek instalacyjny narzuca wykonawcom, ale również inwestorom dostosowanie się do jego tempa, nie dziwi zatem fakt, że tłocznie są coraz to bardziej popularnym rozwiązaniem. Ich szereg zalet rekompensuje wady pompowni, które uważane są za najbardziej kłopotliwe. Na obecną chwilę to właśnie tłocznie gwarantują lepszy komfort użytkowania, mniejsze zużycie energii oraz bezproblemowy serwis, nie jest jednak powiedziane, że pompownie to technologie, z którymi należy się pożegnać. Warto pamiętać, że wybór pomiędzy tymi wariantami zależy od wielu czynników, zaczynając od lokalizacji czy ilości ścieków, które chcemy pompować, a kończąc na dysponowanym budżecie i mowa tutaj zarówno o samej instalacji układu, jak i późniejszej eksploatacji. Ciężko jednak powstrzymać się od stwierdzenia, że to jednak tłocznie, prześcigną pompownie w konkursie popularności, nic jednak dziwnego.

 

Chciałbyś zgłębić temat? Zachęcamy do lektury artykułów:

Tłocznia ścieków czy pompownia – co wybierają inwestorzy?

Tłocznia czy pompownia – oto jest pytanie!

Źródła:

https://ecol-unicon.com/produkty/produkty-pompowe/tlocznie-sciekow-ets/#opis

https://blog.ecol-unicon.com/pompowni-tloczni-ewoluuja-urzadzenia-ochrony-wod-25-ecol-unicon/

https://www.wodkany.pl/tlocznia-a-przepompownia/