Potrzeba retencjonowania i potencjał wykorzystania zgromadzonej wody opadowej staje się w kontekście nowego Prawa Wodnego ważnym tematem dla budownictwa mieszkaniowego. Atrakcyjność inwestycji może niewątpliwie wzrosnąć przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym mieszkańcy osiedla czy budynku mieszkalnego mogą obniżyć koszty użytkowania nieruchomości, wykorzystując zgromadzoną wodę opadową do np. podlewania terenów zielonych.  Atrakcją samego osiedla może również okazać się stworzenie strefy relaksu z fontanną, zasilaną odpowiednio podczyszczoną wodą deszczową zgromadzoną w zbiorniku retencyjnym, czy też stworzenie ogrodów deszczowych. Takie rozwiązania idealnie wpisują się w coraz częściej docenianą przez mieszkańców koncepcję  „eko-osiedli”.

 Nowe Prawo Wodne promuje retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych

Nowe regulacje prawne, które weszły w życie od stycznia 2018 roku wprowadzają między innymi opłaty (stałe i zmienne) za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych oraz zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na obszarach powyżej 3500 m2. Zgodnie z nowymi przepisami istnieje możliwość redukcji opłat zmiennych (które z założenia są wyższe od opłat stałych), dzięki zastosowaniu urządzeń do retencjonowania wód opadowych.

Zgodnie z nowym prawem zmienia się postrzeganie wód opadowych – jest to zasób, a nie jak dotychczas uważano – ściek. Taka definicja jest zgodna z naukową typologią zasobów środowiska wodnego, gdzie woda definiowana jest jak zasób wyczerpywalny i odnawialny. Wyczerpalność zasobów wodnych związana jest między innymi rosnącą antropopresją, związaną z działalnością człowieka – „betonowaniem miast” i pozbawianiem terenu naturalnej roślinności, co powoduje zjawiska suszy i powodzi. Te zjawiska powodują, że racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi nabiera obecnie dużo większego znaczenia.

Nie tylko ilość, ale i jakość wód opadowych

Oczywistym zagadnieniem związanym z gospodarowaniem wodami opadowymi jest jakość retencji. Chcąc wykorzystać wodę opadową do celów gospodarczych musimy mieć gwarancję, że woda nadaje się do tego celu.  Kluczową rolę odgrywają urządzenia podczyszczające, ich parametry i właściwa eksploatacja, o czym się niestety często zapomina.

 Korzyści gospodarowania wodami opadowymi

Zagospodarowanie wód opadowych w miejscu powstawania niesie za sobą wiele korzyści, zarówno w skali makro, jak i mikro.   Z perspektywy osiedla mieszkaniowego związane są one między innymi z:

  • zmniejszeniem szkód i strat w majątku, związanych z lokalnymi podtopieniami, szczególnie uciążliwymi w budynkach, gdzie garaże usytułowane zostały na poziomach podziemnych,
  • niższymi kosztami utrzymania zieleni, kiedy zgromadzona w zbiorniku retencyjnym woda wykorzystywana jest do podlewania zieleni,
  • wzrostem atrakcyjności inwestycji mieszkaniowej, dzięki wdrażaniu tzw. „niebiesko-zielonej infrastruktury”, np. ogrodów deszczowych oraz dodatkowej przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców.

Dodatkowo patrząc z perspektywy myślenia globalnego tych korzyści lokalnego gospodarowania wód opadowych można wymienić o wiele więcej, w tym:

  • wspomaganie ochrony przeciwpowodziowej miasta i zmniejszanie intensywności maksymalnych przepływów do odbiornika,
  • zmniejszanie efektu „miejskich wysp ciepła” oraz wspomaganie naturalnej infiltracji,
  • ochrona wód gruntowych i wód w odbiornikach przez zanieczyszczeniami,
  • poprawa jakości powietrza i mikroklimatu co przekłada się na poprawę życia w mieście.

Zbiorniki podziemne odpowiedzią na brak miejsca

Częstym wyzwaniem, z którym borykają się inwestorzy i projektanci nowych inwestycji jest niewielka przestrzeń i zwarta zabudowa zlewnii miejskiej. Idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach są modułowe zbiorniki betonowe, które dodatkowo wyposażone mogą być w urządzenia podczyszczające oraz wspierające wykorzystanie wody i pozwalają na efektywne zagospodarowanie przestrzeni, również w terenach najezdnych (np. pod parkingami).

Technologia w służbie gospodarowania wodami opadowymi

Racjonalne wykorzystywanie wód opadowych do różnych celów użytkowych wymaga zastosowania nowoczesnych technologii IT do monitorowania i sterowania retencją. Dostępne rozwiązania pozwalają użytkownikowi na wykorzystywanie zgromadzonej wody w okresach bezdeszczowych oraz na natychmiastowe opróżnienie zbiornika w przypadku prognozowanych opadów, tak, aby był gotowy na przyjęcie maksymalnego spływu wód opadowych.