Rzeki mają naturalną zdolność do samooczyszczania się. Procesy zachodzące w oczyszczalniach ścieków SBR do pewnego stopnia to naśladują – w oczyszczaniu biorą udział mikroorganizmy, a zgromadzony w wodzie osad opada na dno. To właśnie sprawia, że technologia SBR jest tak skuteczna. W jakich obiektach i na jakich terenach najlepiej wykorzystywać oczyszczalnie typu SBR?

Na czym polega technologia oczyszczania ścieków SBR?

O budowie i działaniu oczyszczalni ścieków SBR wiele mówi obecny w nazwie skrótowiec. Litery SBR oznaczają:

  • Sequencing – proces oczyszczania zachodzi w sekwencjach i jest stale powtarzany.
  • Batch – oczyszczony ściek odprowadzany jest z komory porcjami.
  • Reactor – to miejsce, w którym zachodzą dwa główne procesy: napowietrzanie ścieków i sedymentacja osadów.

Co dokładnie dzieje się w sekwencyjnym reaktorze biologicznym (sequencing batch reactor)? Oczyszczanie ścieków bytowych przebiega w kilku etapach. Są to:

  • Napełnianie – ścieki surowe trafiają do pierwszego (jeszcze nie docelowego) zbiornika, tam są wstępnie oczyszczane i pozbawiane większych zanieczyszczeń stałych.
  • Napowietrzanie sterownik oczyszczalni SBR wymusza pracę agregatów wtłaczających powietrze do zbiornika. Napowietrzanie powoduje, że z zanieczyszczonej wody wytrąca się osad.
  • Sedymentacja – osad oddziela się od wody i opada na dno komory klarowania. Oczyszczona woda może być odprowadzona bezpośrednio na zewnątrz, do odbiornika.
  • Odprowadzanie osadu – zgromadzony na dnie osad przemieszcza się do pierwszego zbiornika.

Cały proces jest zautomatyzowany i nie wymaga obsługi – za działanie odpowiada sterownik oczyszczalni SBR.

Dowiedz się więcej o działaniu oczyszczalni typu SBR na przykładzie biologicznej oczyszczalni ścieków BIOFIT.

Czy technologia SBR jest skuteczna?

Woda oczyszczona w sekwencyjnym reaktorze biologicznym może być w całości odprowadzona do naturalnych cieków wodnych – to najlepszy dowód na skuteczność technologii SBR. Procesy napowietrzania i sedymentacji osadów pozwalają zredukować biochemiczne zapotrzebowanie na tlen (BZT5) o nawet 98%. Tak oczyszczoną wodę można ponownie wykorzystać do celów przemysłowych lub w gospodarstwie domowym (jako przydomowa oczyszczalnia ścieków).

Zalety oczyszczalni z osadem czynnym SBR:

Jakie inne zalety, poza skutecznością oczyszczania ścieków, są wyróżnikami oczyszczalni typu SBR? Oto kilka najważniejszych:

  • możliwość montażu w różnych warunkach terenowych, także tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki;
  • energooszczędność – ścieki spływają do zbiornika pod wpływem grawitacji, a cały proces nie wymaga używania pomp czy innych urządzeń zużywających energię elektryczną;
  • niewielkie rozmiary – w technologii SBR wykorzystuje się tylko dwa zbiorniki, co pozwala oszczędzić miejsce pod ziemią;
  • bezawaryjność – sposób działania oczyszczalni SBR jest bardzo prosty, nie wykorzystuje się w nim skomplikowanych mechanizmów, które mogłyby ulec zużyciu czy uszkodzeniu;
  • możliwość kontrolowania procesu oczyszczania – sterownik oczyszczalni SBR pozwala dostosować tryb pracy do ilości dostarczanych ścieków.

Gdzie sprawdzą się oczyszczalnie typu SBR?

Coraz bardziej popularne stają się przydomowe oczyszczalnie ścieków SBR, ale zastosowanie sekwencyjnych reaktorów biologicznych jest znacznie szersze.

Oczyszczalnie typu SBR sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Ta technologia oczyszczania jest odporna na zróżnicowane ilości zanieczyszczonej wody docierającej do zbiornika – problemu nie stanowi ani okresowy wzrost stężenia ścieków, ani ich brak. Oznacza to, że oczyszczalnie biologiczne SBR można wykorzystywać np.:

  • w hotelach, ośrodkach wczasowych i innych miejscach wykorzystywanych sezonowo;
  • na stacjach benzynowych i MOP-ach;
  • w zakładach przemysłowych;
  • w szkołach i przedszkolach;
  • na osiedlach mieszkaniowych.

Oczyszczalnia SBR

Oba zbiorniki (osadnik wstępny i reaktor ze złożem biologicznym) znajdują się pod ziemią. Dzięki temu odór nie wydostaje się na zewnątrz, a oczyszczalnia może być zlokalizowana w pobliżu budynków.

Inaczej niż w przypadku innych rodzajów urządzeń oczyszczających, trudne warunki gruntowo-wodne nie są dla oczyszczalni typu SBR przeszkodą. Można je mocować w gruncie o wysokiej przepuszczalności, a także pod ciągami komunikacyjnymi.

Oczyszczalnia biologiczna SBR jest właśnie tym, czego szukasz do swojego projektu? Prześlij nam zapytanie o produkt – wówczas będziemy mogli zaproponować idealnie dopasowane rozwiązanie.