Nowoczesne rozwiązania dla przemysłu.

Oczyszczanie powietrza z zapachów przemysłowych to nie tylko kwestia dobrych relacji z sąsiadami. Chodzi o coś znacznie ważniejszego: odory z systemów kanalizacyjnych mogą powodować pogorszenie samopoczucia, a na dłuższą metę szkodzą także zdrowiu. To wystarczające powody, by zadbać o dezodoryzację powietrza – tym bardziej że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dla przemysłu można to robić naprawdę skutecznie.

Zapytaj o produkt

Tylko dyskomfort czy zagrożenie dla zdrowia? Dlaczego usuwanie odorów jest tak ważne?

Uciążliwość zapachów oraz nieprzyjemne odczucia związane z zanieczyszczeniami powietrza są czymś subiektywnym i niemierzalnym – właśnie to jest jedną z przyczyn trudności w tworzeniu regulacji prawnych dotyczących emisji odorów. Możliwe jest jedynie mierzenie zawartości substancji odorowych w powietrzu (a także bezwonnych substancji toksycznych).

Czy oznacza to, że każdego, kto skarży się na uciążliwe zapachy z systemów kanalizacyjnych czy instalacji przemysłowych, można zbywać i twierdzić, że to wyłącznie jego własne odczucia? Zdecydowanie nie. Istnieje zgoda co do tego, że odory z kanalizacji są nieprzyjemne dla zdecydowanej większości osób.

Nie jest też tak, że władze samorządowe czy inspekcja ochrony środowiska nie mają w rękach żadnych narzędzi, by eliminować nieprzyjemne zapachy. Mogą np. zabronić korzystania z danej instalacji w związku z emisją odorów czy nakazać montaż urządzeń do usuwania zapachów przemysłowych. Warto też pamiętać, że sądy coraz częściej podchodzą do takich spraw restrykcyjnie i nie bagatelizują skarg mieszkańców.

Sprawdź ofertę usług ecol-serwis

Nieprzyjemny zapach a jakość powietrza

Sam zapach jest niemierzalny – da się za to zmierzyć zawartość siarkowodoru w powietrzu. Tu nie ma już wątpliwości: jest on szkodliwy dla zdrowia. Wdychanie powietrza zawierającego siarkowodór przez krótką chwilę i w dużym rozproszeniu raczej nikomu nie zaszkodzi. Długotrwała ekspozycja na siarkowodór w dużym stężeniu może jednak prowadzić do pojawienia się bólów i zawrotów głowy, mdłości czy stanów zapalnych układu oddechowego.

Warto pomyśleć o zdrowiu i dobrym samopoczuciu nie tylko osób mieszkających w otoczeniu zakładu przemysłowego, lecz także pracowników – zwłaszcza tych mających bezpośredni kontakt z systemami kanalizacyjnymi. Konserwatorzy czy instalatorzy urządzeń oddychają powietrzem zawierającym siarkowodór w znacznie większych stężeniach, a to może prowadzić nawet do zatrucia tą substancją.

Oczyszczanie powietrza z filtrem aktywnym

Skuteczna dezodoryzacja przemysłowa – to możliwe!

Można powiedzieć, że do nieprzyjemnych zapachów większość osób jest na swój sposób przyzwyczajona – to oczywiste, że przy składowisku odpadów, kompostowni, oczyszczalni ścieków po prostu musi, mówiąc kolokwialnie, śmierdzieć.

I rzeczywiście, przez wiele lat nie było można zrobić praktycznie nic, by zaradzić temu problemowi. Obecnie istnieją skuteczne metody dezodoryzacji – do usuwania zapachów przemysłowych i komunalnych możesz wykorzystać neutralizatory.

To urządzenia, które działają skutecznie dzięki obecności filtra węglowego. Aktywny węgiel pochłania znajdujące się w powietrzu związki chemiczne odpowiedzialne za uciążliwe zapachy. W ich działaniu chodzi jednak nie tylko o neutralizację odorów – wychwytują z powietrza również bezwonne, toksyczne substancje.

Różnice pomiędzy neutralizatorami aktywnymi i pasywnymi

Do usuwania odorów można wykorzystać dwa rodzaje urządzeń: neutralizatory aktywne i pasywne. Różnica polega przede wszystkim na sposobie przepływu powietrza.

W przypadku neutralizatora pasywnego powietrze przepływa przez urządzenie pod wpływem grawitacji i różnicy ciśnień. Dzięki temu cały mechanizm jest prosty w obsłudze, bezawaryjny i nie wymaga podłączenia do zasilania.

W neutralizatorach aktywnych przepływ powietrza wymusza wentylator. Takie rozwiązanie powoduje, że ten rodzaj urządzeń zapewnia bardzo wysoką skuteczność usuwania nieprzyjemnych zapachów z powietrza.

Neutralizatory aktywne mają bardzo szerokie zastosowanie – wykorzystuje się je do eliminowania odorów z oczyszczalni ścieków, pompowni, tłoczni, separatorów tłuszczu, sortowni odpadów, kompostowni czy zakładów przetwórstwa żywności.

Jak działają neutralizatory aktywne ENA II?

Elementem, dzięki któremu neutralizatory ENA II są skuteczne w deodoryzacji powietrza, jest węgiel aktywny. Materiał ten powstaje w wyniku karbonizacji surowców bogatych w pierwiastki węgla, np. węgla kamiennego czy drewna. Po etapie karbonizacji ulega aktywacji, najczęściej pod wpływem pary wodnej.

Węgiel aktywny pod mikroskopem przyjmuje wygląd gąbki. Taka struktura makro- i mikro- porów pozwala przedostawać się do jej przestrzeni cząsteczkom np. substancji odorowych.

Dzięki temu oczyszczanie powietrza jest bardziej skuteczne niż np. ruda darniowa czy bioskrubery. Aby zapewnić skuteczność usuwania nieprzyjemnych zapachów z powietrza – w neutralizatorach ENA II filtr węglowy jest dodatkowo pokryty impregnatem z wodorotlenku sodu lub potasu.

Trafiający do neutralizatora siarkowodór przechodzi przez impregnat i wchodzi w reakcję ze związkiem zasadowym. Cząsteczki siarkowodoru zostają wówczas unieruchomione w porach węgla aktywnego, a oczyszczone powietrze może wydostać się na zewnątrz.

Czy montaż i eksploatacja neutralizatorów aktywnych są skomplikowane?

Filtr z węgla aktywnego sprawia, że neutralizatory ENA II są nie tylko skuteczne, ale również łatwe w eksploatacji. Zawdzięczamy to właściwościom tego materiału – w przeciwieństwie do biomasy nie wymaga zapewnienia ściśle określonych warunków. Węgiel aktywny działa bez problemów przy różnych temperaturach i wilgotności powietrza.

Na co dzień neutralizatory ENA II nie wymagają obsługi ze strony użytkownika. Za pracę wentylatorów odpowiada układ sterujący. Warto jednak pamiętać o regularnej konserwacji urządzenia. Raz w roku powinno się zlecać profesjonalny serwis, obejmujący wymianę wsadu węglowego oraz kontrolę wentylatora, styków elektrycznych, kabli, bezpieczników.

Przy wyborze neutralizatora do usuwania odorów, znaczenie ma kilka czynników:

  • stężenie siarkowodoru w powietrzu,
  • odpowiednia ilość złoża węglowego.

Złoże węglowe powinno umożliwić długotrwałą eksploatację neutralizatorów aktywnych, a jednocześnie nie powodować powstawania oporów powietrza i dławienia układu (tak się dzieje, gdy złoża węglowego jest za dużo).

kalkulator doboru neutralizatorów Aktywnych ENA II

Kalkulator doboru neutralizatora odorów ENA

Chcesz mieć pewność, że wybrany neutralizator aktywny ENA II będzie pasował do instalacji? Pomoże Ci w tym nasze narzędzie – kalkulator doboru neutralizatora odorów ENA.

Aby skorzystać z kalkulatora doboru neutralizatora odorów ENA II, potrzebujesz następujących informacji:

  • typu obiektu: studnia lub pomieszczenie;
  • metody doboru: wymagana krotność wymian powietrza lub wymagany przepływ;
  • kubatury obiektu;
  • krotności wymian powietrza – ile razy taki proces ma się odbywać w ciągu godziny;
  • stężenia siarkowodoru.

Gdy uzupełnisz te dane w kalkulatorze, otrzymasz gotowy wynik – propozycję urządzenia, które najlepiej sprawdzi się w danym przypadku i zapewni Ci najskuteczniejszą dezodoryzację powietrza. Dane będą opublikowane w formie gotowej wkładki projektowej dla naszej realizacji. To pozwoli nam działać szybciej!

Skontaktuj się z nami, a zajmiemy się przygotowaniem rozwiązania dla Twojego systemu.

Zapytaj o Neutralizator aktywny ENA

Ten artykuł powstał na podstawie webinaru „Oczyszczanie powietrza na nowym poziomie Zaawansowana technologia neutralizacji”. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat usuwania zapachów przemysłowych i eksploatacji neutralizatorów aktywnych, w tym materiale znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

 

 Zobacz neutralizator ENA II w Ecol-shop