Zarządzasz utwardzonym terenem (parkingiem, garażem, drogą, obiektem przemysłowym), z którego spływają ścieki zanieczyszczone resztkami paliw i olejów? Możliwe, że obowiązek stosowania separatorów substancji ropopochodnych dotyczy również Ciebie. Zanim je zainstalujesz, dowiedz się, jak działają takie urządzenia i jaki rodzaj separatora sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Pokażemy Ci także, jak unikać niebezpiecznego przelewania i awarii separatorów ropopochodnych dzięki systemom monitoringu.

 

Jak działa separator substancji ropopochodnych?

Separatory ropopochodne oddzielają szkodliwe dla środowiska cząsteczki paliw i olejów, które spływają do kanalizacji wraz z wodą deszczową. W zależności od metody działania mogą to robić na dwa sposoby:

  • Separatory koalescencyjne wykorzystują grawitacyjne rozdzielanie się cząsteczek wody i olejów, a także zjawisko koalescencji – łączenia się kilku cząsteczek w jedną większą. Zanieczyszczenia są lżejsze od wody i gromadzą się na jej powierzchni w formie gęstej warstwy. Jednocześnie mniejsze krople oleju, dzięki zjawisku koalescencji, łączą się ze sobą, co ułatwia ich oddzielenie od wody poprzez grawitację.
  • Separatory lamelowe bazują na dwóch zjawiskach: flotacji, czyli rozdzielania substancji o różnej zwilżalności (podatności na zwilżanie wodą), oraz sedymentacji – grawitacyjnego opadania cząsteczek. Trafiający do kanalizacji strumień wody zostaje uspokojony, a następnie przechodzi on przez kolejne pakiety lamelowe, w których są oddzielane zanieczyszczenia.

separator substancji ropopochodnych na stacji paliw

 

Zastosowanie separatorów substancji ropopochodnych: koalescencyjnych i lamelowych

To, jaki rodzaj separatora substancji ropopochodnych sprawdzi się w Twoim przypadku, zależy od dwóch czynników: ilości odprowadzanych ścieków i stężenia zanieczyszczeń.

Separator koalescencyjny nadaje się do miejsc, gdzie wody spływającej do kanalizacji jest mało, ale okazuje się ona mocno zanieczyszczona resztkami olejów. Stosuje się je w warsztatach i myjniach samochodowych, na stacjach paliw, mniejszych zakładach przemysłowych, małych parkingach, przy odprowadzaniu wody z mostów i wiaduktów drogowych.

Separator lamelowy warto używać w większych zlewniach (np. u wylotów kolektorów deszczowych, na dużych parkingach, do ochrony wód powierzchniowych przy zakładach przemysłowych, centrach logistycznych, na lotniskach), gdzie stężenie zanieczyszczeń jest zróżnicowane. Takie separatory pozwalają oczyszczać wodę nie tylko z substancji ropopochodnych, lecz także z zawiesin mineralnych (np. z piasku).

Czy masz obowiązek stosowania separatora substancji ropopochodnych? Poznaj przepisy

Rozporządzenie w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych dokładnie określa, kiedy trzeba stosować separatory. Czy te przepisy projektowe separatorów ropopochodnych dotyczą również terenu, którym zarządzasz?

 

Korzystanie z takich urządzeń jest Twoim obowiązkiem, jeśli woda deszczowa lub roztopowa ujęta w system kanalizacji (otwartej lub zamkniętej) pochodzi z następujących rodzajów powierzchni:

  • Terenów przemysłowych, baz transportowych, składowisk materiałów, dróg (krajowych, wojewódzkich, powiatowych – klasy G), lotnisk, portów, a także parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha – dotyczy to ilości wody, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 litrów/sek na 1 hektar.
  • Obiektów, w których magazynuje się i dystrybuuje paliwa – dotyczy to ilości wody, jaka powstaje z opadów występujących raz w roku i trwających 15 minut (ale nie mniejszej niż ilość powstająca przy opadach o natężeniu 77 litrów/sekundę na 1 ha), o ile stężenie zawiesin nie przekracza 100 mg/l, a węglowodorów ropopochodnych – 15 mg/l.

 

W przepisach znajdziesz również informacje na temat tego, jak powinien być wykonany separator ropopochodny. Wszystkie urządzenia, niezależnie od rodzaju, muszą spełniać normę PN-EN 858:2005. Dotyczy ona zasad konstrukcji, eksploatacji separatora substancji ropopochodnych, doboru oraz kontroli jakości.

Sprawdź ofertę usług ecol-serwis

Poznaj sposób na uniknięcie przelania lub awarii separatora

Odseparowane cząsteczki zanieczyszczeń gromadzą się w komorze separacyjnej urządzenia. Cały mechanizm działa sprawnie do czasu, aż zbiornik się napełni – wówczas należy go opróżnić. Wszystko wydaje się proste, dopóki nie zadasz sobie pytania: jak się dowiedzieć, że zbiornik wymaga opróżnienia?

Separator znajduje się pod ziemią i nie jest widoczny z zewnątrz, a oszacowanie ilości zgromadzonych zanieczyszczeń staje się praktycznie niemożliwe z uwagi na zróżnicowany przepływ wody i stężenie substancji ropopochodnych.

Jak właściciele parkingów, terenów przemysłowych czy stacji benzynowych radzą sobie z tym problemem? Dzięki systemowi monitoringu SMARTSEP mają bieżące informacje na temat stanu urządzenia. Mogą w ten sposób z wyprzedzeniem zaplanować opróżnianie zbiornika. SMARTSEP informuje także o awarii separatora substancji ropopochodnych. Umożliwia to szybką reakcję na problem i uniknięcie wysokich kosztów naprawy.

Separatory ropopochodne Ecol-Unicon przeszły certyfikację Krajowej Oceny Technicznej, a także mają oznakowanie CE, aprobaty ITB oraz inne potwierdzenia jakości. W razie awarii separatora możesz liczyć na szybką reakcję z naszej strony w ramach 5-letniego serwisu gwarancyjnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź szczegóły na temat naszych separatorów ropopochodnych!

 

Zapytaj o produkt

 

Zachęcamy do lektury artykułów o zbliżonej tematyce:

Separatory – Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kiedy stosować separator koalescencyjny, a kiedy lamelowy?

Jak często czyścić separator substancji ropopochodnych?

Zabezpiecz się przed potencjalną awarią i związanymi z nią kosztami – alarmy do separatorów