Skażenie wód to jeden z poważnych i powszechnych rodzajów zanieczyszczeń w dzisiejszym świecie. Jest ono bezpośrednim efektem działalności człowieka – ciągle postępującej urbanizacji, stosowania substancji toksycznych i zatruwania środowiska przez przemysł i rolnictwo. Finalnie dostęp do czystej i zdatnej do picia wody jest coraz bardziej ograniczony.

Konieczne jest podjęcie świadomych i odpowiedzialnych działań, mających na celu zminimalizowanie skutków destrukcyjnych dla ekosystemu.

Jak można chronić hydrosferę?

Po pierwsze poprzez ochronę czystych i nienaruszonych jeszcze obszarów poprzez tworzenie stref ochronnych (tzw. ochrona bierna). Na ich terenie zabronione jest prowadzenie jakichkolwiek działań przemysłowych czy gospodarczych. Kolejnym sposobem jest podejmowanie działań, przyczyniających się do poprawy jakości zanieczyszczonych wód. Są to m.in.: renaturalizacja polegająca na przywracaniu otoczeniu do jego naturalnego stanu (możliwie jak najbliżej pierwotnej kondycji) czy napowietrzanie rzek. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie odpowiednich warunków tlenowych, bez których życie w zbiornikach wodnych nie byłoby możliwe.

Ochrona wód to również podnoszenie świadomości społeczeństwa. Unaocznienie, ile wody używamy na co dzień oraz edukowanie, w jaki sposób można zmniejszyć jej zużycie, przekłada się na rzeczywiste działania rozmaitych organizacji oraz poszczególnych osób.

Są to również wszelkiego rodzaju działania, które mają ograniczyć dopływ zanieczyszczeń: wprowadzanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w przemyśle, stosowanie biologicznych oczyszczalni ścieków czy odprowadzanie do wód i gruntów wyłącznie oczyszczonych ścieków. Pozytywny wpływ na stan wód ma także izolowanie wysypisk śmieci i hałd odpadów przemysłowych od wód podziemnych i powierzchniowych. W tym celu tworzy się specjalne warstwy izolacyjne i oczyszcza się wody odpływowe.

Możliwe są również działania w sektorze rolniczym. Jest to np. stosowanie środków ulegających szybkiej biodegradacji, ograniczenie używania szkodliwych nawozów, środków ochrony roślin oraz stosowanie produktów z mniejszą zawartością fosforu.

Wszystkie możliwe działania związane z użytkowaniem wód, jej pobieraniem czy też odprowadzaniem ścieków są jasno określone prawnie, między innymi w „Prawie wodnym” z 18 lipca 2001 r. (Dz.U. Nr 115).

Czym jest ochrona wód dla Ecol-Unicon?

Działania służące poprawie stanu wód są celem działalności Ecol-Unicon. Zgodnie z misją firmy nasze produkty – biologiczne oczyszczalnie ścieków, pompownie, tłocznie, separatory substancji ropopochodnych, separatory tłuszczu i osadniki oraz wielofunkcyjne zbiorniki retencyjne – mają realny wpływ na poprawę jakości środowiska wodnego. Proponujemy ekologiczne rozwiązania, umożliwiające m.in. inteligentne zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi.

Świadomie i systematycznie realizowana koncepcja dbałości o środowisko wodne oraz wprowadzanie optymalnych rozwiązań mają realny wpływ na poprawę środowiska wodnego. Właśnie to jest dla nas Sztuką Ochrony Wód, którą realizujemy od ponad 20 lat.