W związku z ograniczonymi zasobami wody pitnej Polska należy do państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym. Sytuację pogarszają postępujące zmiany klimatu, które coraz dotkliwiej odczuwają mieszkańcy współczesnych miast. Antidotum na te problemy może być retencja, a także edukacja w zakresie mądrego gospodarowania wodami opadowymi. Jak to połączyć? Budując edukacyjne parki wodne!

Edukacyjne parki wodne w mieście

Wszelkie elementy zielono-niebieskiej infrastruktury mogą nie tylko przyczyniać się do ograniczenia skutków zmian klimatu oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych w miastach. Mają także wpływ na jakość życia i zadowolenie mieszkańców.

Zielone przestrzenie z fontannami, stawami, oczkami wodnymi czy wodne place zabaw od lat cieszą się dużą popularnością, stanowiąc jednocześnie wyróżnik skuteczności miejskich samorządów. Takie miejsca można jednak dodatkowo wzbogacić o aspekt edukacyjny, pokazując, jak istotna dla funkcjonowania ekosystemu jest woda i dlaczego warto ją oszczędzać.

Niecodziennymi placami zabaw, na których woda zachęca dzieci do eksperymentów (a dorośli mają możliwość wytchnienia od codziennego zgiełku miast), są edukacyjne parki wodne, które mogą przyjmować najróżniejsze formy. Dobrym przykładem takich rozwiązań są np. sąsiadujące z nami Czechy czy odległy Singapur.

 

Park Wodny Mamutka w Dolnej Morawie

To nie tylko miejsce przygód z parkiem linowym, drewnianymi domkami i labiryntami, w którym rządzi największy mamut na świecie, ale przede wszystkim ogromny, interaktywny wodny plac zabaw.

Park Wodny Mamutka, ułożony kaskadowo na wzniesieniu system kanałów, tam i śluz wodnych, pozwala dzieciom obserwować bieg wody, a nawet własnoręcznie zmieniać jej kierunek czy wstrzymywać przepływ.

Ze znajdującego się tutaj potoku woda wpada do rzeczki, która zasila korytka, śluzy i drewniane baryłki, gdzie do eksperymentów można wykorzystać drewniane łódki. Woda kończy swoją drogę w brodziku, w którym najmłodsi mogą swobodnie i bezpiecznie pochlapać się w wodzie.

Znajdziemy tutaj znaleźć wiele ciekawych urządzeń, takich jak tyrolski jaz, śruba Archimedesa, zaginione koło, elektrownia czy młot, które można własnoręcznie wypróbować.

 

Park van der Stoela w Pradze

To stosunkowo nowe miejsce upamiętniające poparcie, jakiego czeskim dysydentom udzielił nieżyjący już holenderski polityk Max van der Stoel. Centralnym punktem parku jest liniowa, interaktywna fontanna, która stanowi prawdziwą frajdę dla najmłodszych.

Ciekawym elementem edukacyjnego parku wodnego jest też sztuczny strumyk w kamiennym korycie, który ma wiele rozgałęzień i kieruje wodę do licznych odnóg przy pomocy miniaturowych urządzeń hydrotechnicznych.

Z wodą można tutaj zrobić praktycznie wszystko, np. samodzielnie zmieniać jej bieg, zatrzymywać dzięki umieszczonym zastawkom czy przetransportować w górę przy pomocy śruby Archimedesa. Co jakiś czas woda trafia na różne przeszkody, tworzy spiętrzenia, wiry i wodospady. Na końcu strumyka znajduje się zbiornik, który dzieci mogą dowolnie opróżniać i napełniać za pomocą kurka.

 

Szkoła podstawowa Gutowka

W Pradze znajdziemy jeszcze jedno miejsce łączące zabawę wodą z edukacją najmłodszych. To wielofunkcyjne centrum sportowo-rekreacyjne stanowiące część obiektów szkoły podstawowej Gutovka, które oprócz szerokiej gamy atrakcji, takich jak skatepark, ścianka wspinaczkowa, boiska sportowe i minigolf oferuje wodny świat dla młodych odkrywców. Można sprawdzić tutaj, jak działają różnego typu urządzenia hydrotechniczne, co pomaga dzieciom zrozumieć podstawowe prawa fizyki.

 

Edukacyjne parki wodne w Singapurze

Lakeside Garden w Jurong to jeden z najnowszych narodowych ogrodów Singapuru, w którym znajduje się wiele placów zabaw dla dzieci, w tym także te wodne. Teren jest specjalnie zagospodarowany i zaprojektowany dla całych rodzin, ale przede wszystkim dla najmłodszych, na których czeka świetna zabawa. Clusia Cove to edukacyjny park wodny, w którym dzieci mogą doświadczyć ruchów wody, które naśladują pływy, prądy kierunkowe czy fale.

Jednym z największych parków w Singapurze jest natomiast Bishan-Ang Mo Kio. Swój początek bierze tutaj rzeka Kallang, która spływa ze zbiornika Lower Pierce przez około 62 hektary bujnego parku. W części Pond Gardens znajdziemy edukacyjny park wodny, w którym zaprojektowano szereg kanałów wodnych i systemów odwadniających. Dzieci mogą tutaj samodzielnie kontrolować przepływ wody, np. manewrując zainstalowanymi śluzami.

Park posiada dwa główne dopływy wody, wystarczająco duże oraz płytkie, aby najmłodsi mogli się bezpiecznie pluskać, a zmęczeni dorośli usiąść na ruchomych konstrukcjach i cieszyć się chłodną wodą spływającą po stopach.

Jednym z nieco niedocenianych parków jest Lower Seletar. Większość odwiedzających udaje się tutaj, aby podziwiać piękne widoki czy skorzystać z punktu sprzedaży People’s Association Water Venture, w którym można wypożyczyć kajaki.

Tymczasem znajduje się tutaj także ciekawy, edukacyjny park wodny, w którym dorośli mogą znaleźć chwilę wytchnienia przy fontannie, a najmłodsi mają okazję popluskać się w brodziku z mini rzeczkami i młynami wodnymi.

Czekamy na podobne inicjatywy także w Polsce – z edukacyjnymi parkami wodnymi Hydrofun będzie to łatwiejsze niż kiedykolwiek!