Nowoczesne budownictwo – w tym przypadku nazywane również ekologicznym – zaczyna wykorzystywać energooszczędne rozwiązania, które funkcjonują w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Coraz powszechniejsze zastosowania potwierdzają, że takie projekty mają rację bytu, a wiele z nich jest już wdrażanych, np. wykorzystanie wody deszczowej w marketach sieci Lidl czy na stacjach benzynowych (Shell). Zastosowane rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 50% wody zużywanej w ciągu dnia. W efekcie wydatki związane ze zużyciem wody wodociągowej oraz odprowadzaniem ścieków mogą być dużo niższe.

Lidl – świadomy i ekologiczny przedsiębiorca

Sieć Lidl stopniowo rozwija swoją działalność, również poprzez wykorzystanie ekologicznych rozwiązań, w tym sposób pozyskiwania energii. Oprócz instalacji fotowoltaicznych i specjalnych pomp ciepła, niemiecki przedsiębiorca postawił również na energooszczędne oświetlenie oraz wykorzystanie wody deszczowej do podlewania trawników oraz spłukiwania toalet, wykorzystując do tego celu specjalne zbiorniki. Takie działania mogę być doskonałym wzorem do naśladowania dla innych przedsiębiorców.

Shell – stacje przyszłości

Innym przykładem firmy, która postanowiła w swoich inwestycjach wykorzystywać wodę deszczową jest Shell. Pod hasłem „ekostacja”, wprowadza szereg energooszczędnych rozwiązań, w tym myjnię wykorzystującą wodę deszczową, zgromadzoną pod ziemią, w specjalnych zbiornikach. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie energii kinetycznej samochodów na cele oświetlenia całego budynku.

Ekologiczne korzyści

Wykorzystanie wody deszczowej przynosi wiele korzyści. Często bez specjalnej refleksji korzystamy z zasobów wody pitnej, która nie jest nieograniczona. Wynika to głównie z nieustannej degradacji wód podziemnych oraz powierzchniowych. Dlatego powinniśmy nauczyć się oszczędzać wodę pitną, bo w niedługim czasie pojawi się problem z jej powszechnością. Zbiorniki retencyjne i wykorzystanie podczyszczonej wody deszczowej, to nie tylko ochrona przed powodziami czy podtopieniami, to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, które warto zaplanować projektując nową inwestycję.