Operacja Czysta Rzeka to największa ogólnopolska akcja sprzątania rzek oraz ich okolic. Co roku inicjatywę wspierają wolontariusze z całej Polski, a także lokalni liderzy, dziennikarze, artyści oraz ludzie kultury. Tegoroczna odsłona Operacji Czysta Rzeka ruszyła 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody, a zakończyła się 28 sierpnia w Janowie Podlaskim. Ecol-Unicon był dumnym partnerem wydarzenia!

 

Jaki był pomysł oraz idea akcji?

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona – wydawca magazynu Kraina Bugu. Początkowo inicjatywa miała dotyczyć jedynie rzeki Bug (nad którą się zrodziła), ale szybko zyskała entuzjastów w całej Polsce. To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, wraz z dopływami, brzegiem oraz jej okolicami.

Intencją organizatorów było zaangażowanie samorządów, organizacji pozarządowych, lokalnych społeczności, a także turystów do sprzątania rzek i okolic, a także dbania o ich czystość w ciągu roku.

Społeczna akcja działająca na zasadach wolontariatu ma też aspekt edukacyjny. Zakłada bowiem (w dłuższej perspektywie) kształtowanie postaw proekologicznych, które będą wyrażać się troską o środowisko lokalne i myśleniem o jej mieszkańcach oraz przyszłych pokoleniach.

Sztab Główny wydarzenia to zespół pasjonatów w swych dziedzinach, którym bliska jest troska o przyrodę. Angażując w akcję swój czas, kompetencje i oraz nieograniczone chęci, pragną pokazać, jak wielka siła tkwi w solidarności oraz mobilizacji w słusznej sprawie.

 

Historia Operacji Czysta Rzeka

Historia wydarzenia jest stosunkowo krótka, do tej pory odbyły się bowiem zaledwie dwie edycje: pierwsza w 2019 roku i druga (w wersji bardzo ograniczonej z powodu pandemii) w roku 2020.

W pierwszej akcji wzięło udział ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabach. Najwięcej, bo 104 osoby zarejestrowały się we Włodawie, ale najwięcej, bo ponad 200 osób, zgromadziło się podczas sprzątania w Kuligowie nad Bugiem.

Efektem Operacji Czysta Rzeka było uprzątnięcie polskich rzek z ponad 55 ton śmieci. Jej zakończenie nastąpiło na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.

Druga edycja ze względu sytuację epidemiczną w naszym kraju związaną z koronawirusem przekształciła się w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali. Wolontariusze zorganizowali wówczas zaledwie kilka akcji sprzątania w marcu. W trosce o ich bezpieczeństwo kolejne działania zostały odwołane.

 

3. edycja Operacji Czysta Rzeka

Tegoroczna akcja sprzątania rzek i okolic ruszyła 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Sztab Główny Operacji Czysta Rzeka zorganizował wówczas porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn-Bużyska.

Działania odbywały się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Ograniczono liczbę wolontariuszy biorących udział w poszczególnych akcjach do dwudziestu i nałożono obowiązek surowego przestrzegania wszystkich zaleceń sanitarnych.

3. edycja Operacji Czysta Rzeka wystartowała 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody

 

Podsumowanie oraz uroczysty finał akcji

Tegoroczna edycja Operacji Czysta Rzeka była pierwszą zorganizowaną w sezonie letnim, a zaangażowanie nią przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 4800 wolontariuszy z całej Polski, którzy posprzątali 30 polskich rzek. Zebrano ponad 210 ton odpadów, czyli prawie 14 tysięcy worków śmieci.

Jako Ecol-Unicon z radością dołączyliśmy do wydarzenia nie tylko jako jeden z partnerów, ale także aktywny uczestnik. Występując pod szyldem Ecol-Eksploatacja wysprzątaliśmy rzekę Motławę na odcinku w Suchym Dębie!

Kumulację akcji zaplanowano na 17 kwietnia, kiedy to odbył się finał inicjatywy. Tego dnia 122 sztaby w 14 województwach zorganizowały 202 akcje sprzątania. Uroczysty finał tegorocznej akcji ponownie odbył się w Janowie Podlaskim. Uczestnicy spotkali się, aby podsumować akcję, wymienić doświadczenia, a także wspólnie pobiesiadować. To jak najbardziej uzasadnione po tak ciężkiej i pożytecznej pracy!

 

Partnerzy i ambasadorzy akcji

Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego. Wśród nich znaleźli się m.in. podróżnik Marek Kamiński, Magdalena Boczarska i Borys Szyc, Stanisław Sojka, Urszula Dudziak, Kayah czy Justyna Steczkowska.

Oprócz Ecol-Unicon, sponsorami tegorocznej akcji byli: ARCHE Grupa, EPSCO, Pepsico, Re.Ekologia, York, Bank Ochrony Środowiska, York P, Sego, Budimex, Swonco, Aquaphor, Drukarnia Standruk oraz Toyota Auto Podlasie.