Choć to kanalizacja jest najskuteczniejszym i najbardziej przyjaznym środowisku sposobem odprowadzania ścieków, to na niektórych terenach jej budowa po prostu się nie opłaca. Nie oznacza to jednak, że właściciele obiektów oddalonych od sieci kanalizacyjnych są skazani na wybór pomiędzy wysokimi wydatkami inwestycyjnymi a niską efektywnością. Mamy dla nich rozwiązanie – to ekologiczne oczyszczalnie ścieków BIOFIT. Dzięki nim nie tylko zapewnisz skuteczne odprowadzanie ścieków, lecz także odzyskasz część wody do celów użytkowych.

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków – skuteczne rozwiązanie tam, gdzie nie ma kanalizacji

Zarządzasz obiektem, który nie jest podłączony do kanalizacji i wiesz, że w najbliższych latach nie możesz spodziewać się doprowadzenia takiej infrastruktury?

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na pozbycie się ścieków w takich przypadkach była budowa szamba. Było to jednak tylko częściowe rozwiązanie problemów. Ścieki co prawda odprowadzano w ten sposób z budynku, ale nadal znajdowały się one na terenie osiedla czy zakładu przemysłowego. Aby się ich pozbyć, konieczne było zlecenie wywozu specjalistycznej firmie.

Obecnie jako właściciel lub zarządca masz alternatywę w postaci oczyszczalni ścieków zlokalizowanej na terenie Twojego obiektu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jesteś uzależniony od decyzji administracyjnej o budowie sieci kanalizacyjnej. Nie musisz także sięgać po mało efektywne i nie ekologiczne rozwiązanie w postaci szamba. Ścieki są odprowadzane, a następnie oczyszczane na miejscu bez konieczności tworzenia rozbudowanej infrastruktury.

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków biofit na osiedlach

 

Oczyszczalnie ścieków dla osiedli mieszkaniowych, obiektów użyteczności publicznej czy elementów infrastruktury przy drodze działają na podobnej zasadzie jak przydomowe oczyszczalnie ścieków

Gdy szukasz optymalnego rozwiązania do budynku lub obiektu, którym zarządzasz, do wyboru masz dwa podstawowe rodzaje oczyszczalni ścieków. Są to:

 • Drenażowe oczyszczalnie ścieków, czyli takie, w których ścieki są wstępnie czyszczone w osadniku, a następnie, przy użyciu rur drenażowych, trafiają do warstwy przepuszczalnego gruntu lub do filtra piaskowego.
 • Biologiczne oczyszczalnie ścieków. W tej metodzie oczyszczania wykorzystuje się właściwości bakterii i pierwotniaków. Na początku ścieki trafiają do osadnika wstępnego, gdzie są usuwane zanieczyszczenia nierozpuszczalne w wodzie. Następnie zasiedlające bioreaktor organizmy wykorzystują znajdujące się w ściekach substancje jako pokarm.

Oczyszczalnie ścieków biofit button

Jakie są przewagi biologicznych oczyszczalni ścieków nad innymi rozwiązaniami?

W każdym z wymienionych powyżej przypadków można mówić o ekologicznej oczyszczalni ścieków. Wszystkie te rozwiązania są przyjazne dla środowiska oraz pozwalają pozbyć się zanieczyszczeń z odprowadzanej wody.

Sposób działania oczyszczalni ścieków może jednak powodować pewne ograniczenia. Tak jest np. w przypadku oczyszczalni drenażowej, której rury powinny znajdować się na przepuszczalnym gruncie. Problemem w przypadku ekologicznych oczyszczalni ścieków jest także wysoki poziom wód gruntowych. Trzeba też pamiętać o tym, że rozwiązania wykorzystujące drenaż zajmują na działce dużo miejsca.

Takie problemy nie występują w przypadku biologicznej oczyszczalni ścieków. Te obiekty są odpowiednie w każdych warunkach wodno-gruntowych, również tych bardziej wymagających.

Jakie inne korzyści wiążą się z inwestycją w biologiczną oczyszczalnię ścieków? Są to:

 • możliwość odzyskania oczyszczonej wody i wykorzystania jej do celów użytkowych;
 • oszczędności wynikające z mniejszego zużycia wody (dzięki ponownemu wykorzystaniu wody z oczyszczalni) i energooszczędnej pracy (bez pomp tłoczących ścieki);
 • kompaktowa budowa – niewielkie rozmiary pozwalają na budowę oczyszczalni na każdej działce;
 • szybki zwrot z inwestycji – niska awaryjność i brak konieczności częstej konserwacji sprawiają, że budowa oczyszczalni jest opłacalna;
 • odporność na nierównomierne dostarczanie ścieków – oczyszczalnia biologiczna sprawdzi również w miejscach, z których korzysta się tylko w wybranych okresach roku;
 • odzyskane w procesie oczyszczania surowce: fosfor, azot czy węgiel można wykorzystać w rolnictwie lub ogrodnictwie jako nawóz.

 

podlewanie zieleni

Dlaczego biologiczne oczyszczalnie są dobre dla środowiska?

Zależy Ci na tym, by wybierane przez Ciebie technologie były przyjazne dla środowiska? W takim razie biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków spełni Twoje oczekiwania. Przede wszystkim wyróżnia się wysoką skutecznością usuwania zanieczyszczeń, a oczyszczona woda nie trafia do gruntu, tylko znajduje się w zbiorniku.

O korzystnym wpływie na środowisko warto pomyśleć także z innej perspektywy. Dzięki możliwości odzyskiwania wody użytkowej zmniejsza się zapotrzebowanie na tę pobieraną z sieci wodociągowej czy studni głębinowej. A to pozwala zapobiegać pogorszeniu warunków wodnych na obszarze, na którym znajduje się budynek lub obiekt.
Zapytaj o produkt

Sprawdź realizacje ekologicznej oczyszczalni ścieków w Żarskiej Wsi

Poznaj biologiczne oczyszczalnie ścieków BIOFIT

Czy na terenie Twojego obiektu jest miejsce na biologiczną oczyszczalnię ścieków? Tak, pod warunkiem że zdecydujesz się na oczyszczalnię BIOFIT! Do jej budowy wykorzystamy elementy prefabrykowane o modułowej konstrukcji, dzięki czemu łatwo dostosujemy wymiary do kształtu działki. Zapewnimy Ci szybki montaż, a także oszczędności już na tym etapie.

Biologiczne oczyszczalnie BIOFIT to również niskie koszty eksploatacyjne – nie mają one pomp, dlatego pobór energii jest minimalny, a niewielka liczba elementów mechanicznych ogranicza częstotliwość napraw i konserwacji.

Biologiczne oczyszczalnie BIOFIT z powodzeniem oczyszczą ścieki m.in. w:

 • osiedlach mieszkaniowych i niewielkich miejscowościach;
 • zakładach przemysłowych;
 • ośrodkach turystycznych;
 • szkołach i innych obiektach użyteczności publicznej;
 • na parkingach czy w Miejscach Obsługi Pasażerów (tzw. MOP-ach) przy autostradach – przykład takiej realizacji znajdziesz tutaj.

 

Przekonały Cię możliwości i sposób działania biologicznych oczyszczalni ścieków? Teraz masz okazję poznać je bliżej. Sprawdź, czym wyróżniają się nasze oczyszczalnie ścieków BIOFIT – dowiedz się, jak łatwa jest ich obsługa i jak szerokie są ich zastosowania.
Zapisz się na newsletter button

Przeczytaj podobne artykuły

Oczyszczanie ścieków BIOFIT – poznaj niezawodną technologię

Przepisy dotyczące biologicznych oczyszczalni ścieków. Jak technologia BIOFIT spełnia normy ekologiczne?