Na świecie jest coraz mniej wody, dlatego tak ważne jest umiejętne gospodarowanie dostępnymi zasobami. Wykorzystanie deszczówki jest coraz bardziej popularne, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przestrzeni miejskiej.

Wykorzystując „deszczówkę”  w gospodarstwie domowym, można ograniczyć zużycie wody nawet o połowę. Świetnie sprawdza się do spłukiwania toalet, prac porządkowych, czy podlewania ogrodu. Na szerszą skalę wody opadowe wykorzystuje się w rolnictwie, przemyśle czy do płukania sieci kanalizacyjnych. Najczęściej do gromadzenia opadów stosuje się zbiorniki retencyjne, które umożliwiają magazynowanie wody do czasu, gdy będzie bardziej potrzebna.

Postanowiliśmy poszukać i zaprezentować ciekawe rozwiązania wykorzystania deszczówki w krajach, gdzie technologię korzystania z wód opadowych doprowadzono do perfekcji, czerpiąc z tego zarówno korzyści ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Nowy Orlean (Stany Zjednoczone)

W mieście tym wybudowano dzielnicę na dość podmokłym terenie, który wcześniej poddano osuszaniu. Niestety, miejsce ucierpiało podczas słynnego huraganu Katrina, ulegając kolejnemu podtopieniu. Władze postanowiły nie walczyć więc więcej z nadmiarem wody w tym regionie i po odbudowie dzielnicy postawiono na akumulowanie gromadzącej się tam deszczówki. Stworzono projekt Mirabeau Water Garden, który jest obecnie wdrażany. Będzie miał on 100 tys. metrów kwadratowych powierzchni i możliwość zakumulowania około 35 tys. metrów kwadratowych wody. Na tym trudnym obszarze powstały też liczne mini-parki, których celem jest zbieranie wody z sąsiednich działek.

Kopenhaga – Tasigne Plads (Dania)

Na kopenhaskim placu ustawiono instalacje w kształcie odwróconych parasoli, które zbierają wodę deszczową, a następnie wykorzystuje się ją do nawadniania miejskiej roślinności. Ponadto teren w tym miejscu został celowo ukształtowano tak, by zagłębienia z drzewami i kwiatami kumulowały jak najwięcej deszczówki, a jej nadmiar trafiał do podziemnych zbiorników.

Teren zakładów przemysłowych w Kingston (Australia)

Renowacji poddano tutaj 3 ulice, których nawierzchnie zastąpiono warstwą przepuszczalną. Ustawiono także nowe kolektory deszczowe oraz stworzono 54 rowy infiltracyjne wzdłuż dróg. Powstała również specjalna infrastruktura zbierająca wodę z dachów i ulic, która zasila podziemne zbiorniki retencyjne. Przefiltrowana deszczówka służy do nawadniania roślinności miejskiej, przepompowywana jest również do systemów hydrofitowych, gdzie rośliny zajmują się jej uzdatnianiem. Renowacja w Kingston umożliwia roczne magazynowanie około 4 tys. metrów sześciennych wody.

Warrnambool (Australia)

Tu powstał kompleksowy system gromadzenia wody z dachów osiedla do nadziemnego zbiornika retencyjnego. By tego dokonać, została poprowadzona oddzielna kanalizacja deszczowa z każdego domu, która następnie przetransportowuje wodę do zbiornika. Zgromadzona deszczówka podlega procesowi uzdatniania, w którym uzyskuje jakość wody pitnej. Dzięki działaniom podjętym w Warrnambool rocznie udaje się zebrać ponad 16 mln litrów wody. Ta imponująca ilość jest równowartością tego, co tutejsi mieszkańcy wypijają w ciągu roku.

Park Houtan (Szanghaj)

Jest to przykład kompleksowego wykorzystania przestrzeni, nieograniczającego się tylko do wykorzystania deszczówki, ale poszerzającego swoje właściwości o  oczyszczanie powietrza, filtrowanie wody z okolicznej rzeki, ochronę przed powodziami oraz zapewnianie miejsca wypoczynku i rekreacji. Park Houtan powstał w ramach projektu Światowej Wystawy Expo 2010 na obszarze poprzemysłowym w sąsiedztwie zanieczyszczonej rzeki Huangpu. Teren parku został zaaranżowany w sposób tarasowy i kaskadowy, a na każdym jego piętrze rozwija się bujna roślinność, która w sposób całkowicie naturalny filtruje wodę z rzeki oraz deszczówkę, oczyszczając ją i napowietrzając. W ten sposób zebrana woda wykorzystywana jest w znajdującym się poniżej Expo Parku.

Wykorzystanie wody deszczowej w krajach nisko rozwiniętych

O ile przykłady zastosowania deszczówki w krajach bogatych można mnożyć, tak w państwach nisko uprzemysłowionych wciąż ten temat nie cieszy się popularnością. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest bardzo niewielka ilość opadów w takich rejonach jak Azja Środkowa, Indie czy Afryka. Druga przeszkoda to brak funduszy, by budować zbiorniki retencyjne lub wdrażać systemy zbierające wodę z dachów domów. Dlatego też w krajach nisko rozwiniętych wodę deszczową wykorzystuje się na niewielką skalę, ludzie gromadzą ją na własny użytek w przydomowych zbiornikach i wykorzystują w codziennych czynnościach, takich jak pranie, zmywanie, a nawet higiena osobista. W ten sposób zbierana woda stosowana jest także w lokalnym rolnictwie do nawadniania pól.